Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na prośbę nauczyciela w kwietniu otrzymał zgodą na roczny urlop wychowawczy. W sierpniu po rekrutacji dokonano podziału na grupy zajęcia w-f i okazało się, że jest możliwość zatrudnienia w wymiarze 6 godzin. 3 września złożył oświadczenie, że podejmuje prace z dniem 3 października. Dyrektor nie wyraża zgody na zatrudnienie gdyż burzy to plan pracy, pobory wypłacone i nie chce zatrudnić zgodnie z KN paragraf 67.
Zgodnie z art. 67b Karty Nauczyciela, nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie – za zgodą organu udzielającego urlopu;
2) z początkiem roku szkolnego – po uprzednim zawiadomieniu organu udzielającego urlopu, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy.
W przypadku opisanym w pytaniu nie ma możliwości, bez zgody dyrektora szkoły, powrotu nauczyciela do pracy w październiku. W chwili obecnej dyrektor musi pisemnie odpowiedzieć na oświadczenie nauczyciela, że nie wyraża zgody na rezygnację z urlopu, podać podstawę prawną, uzasadnić to np. zaburzeniem organizacji pracy szkoły oraz wyjaśnić, na jakich zasadach nauczyciel może zrezygnować z urlopu (powyższy przepis).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel był zatrudniony w roku szkolnym 2010/2011 na pełen etat stażysta. W roku szkolnym 2011/2012 zatrudniony na czas nieokreślony na 0,50 etatu - nauczyciel kontraktowy. Następnie w tym samym roku szkolnym aneksowano mu umowę do pełnego etatu. W roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 również umowa była aneksowana do pełnego etatu. Czy w przypadku wypowiedzenia umowy zgodnie z art. 27 ust.1 KN będzie mu przysługiwał stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej na podstawie mianowania od 4-ch lat ma ograniczenie zatrudnienia na 17/18. Czy nauczycielowi temu przysługuje dodatek wyrównawczy na koniec roku kalendarzowego? W naszej gminie otrzymali je tylko nauczyciele kontraktowi i mianowani.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gmina zawarła umowy z osobami pełniącymi funkcje nauczycieli w szkole podstawowej. W ramach tych umów zleceń zleceniobiorcy świadczą usługi edukacyjne w tej szkole, obejmujące przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I - III w ramach projektu POKL: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne prowadzi pedagog z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej posiadający uprawnienia do gimnastyki korekcyjnej. Czy zakres czynności zleceniobiorców a więc nauczycieli zatrudnionych w szkole , określonych w awartych umowach cywilnoprawnych jest taki sam lub choćby rodzajowo podobny, jak zakres czynności wynikający z umów o pracę? Ta informacja jest niezbędna w kwestii ustalenia czy zleceniobiorcy - nauczyciele w ramach umów zleceń wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy czyli szkołą podstawową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel był zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony ponieważ nie posiadał kwalifikacji. Obecnie posiada pełne kwalifikacje.W jaki sposób przekształcić mu umowę by był zatrudniony przez mianowanie. Proszę podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest na pełen etat w innej szkole od 1 września 2019 r. do chwili obecnej. Nauczyciel dostarczył świadectwa pracy do 31 sierpnia 2019 r. oraz zaświadczenie o zatrudnieniu w szkole od 1 września 2019 r. do nadal. U nas pracuje od 1 września 2022 r. na 16/18. W miesiącu maju 2023 r. mija 35 lat pracy. Czy my, jako druga szkoła, również wypłacamy nagrodę jubileuszową i w jakim procencie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe