Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Gmina zawarła umowy z osobami pełniącymi funkcje nauczycieli w szkole podstawowej. W ramach tych umów zleceń zleceniobiorcy świadczą usługi edukacyjne w tej szkole, obejmujące przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I - III w ramach projektu POKL: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne prowadzi pedagog z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej posiadający uprawnienia do gimnastyki korekcyjnej. Czy zakres czynności zleceniobiorców a więc nauczycieli zatrudnionych w szkole , określonych w awartych umowach cywilnoprawnych jest taki sam lub choćby rodzajowo podobny, jak zakres czynności wynikający z umów o pracę? Ta informacja jest niezbędna w kwestii ustalenia czy zleceniobiorcy - nauczyciele w ramach umów zleceń wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy czyli szkołą podstawową.
http://www.pokl.sbrr.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=18&artykul=1121&akcja=artykul
IZ PO KL wydała kompleksowe wyjasnienia w sprawie zatrudniania nauczycieli w projektach edukacyjnych realizowanych w ramach Kapitału Ludzkiego, m.in.:
Przepisy Karty Nauczyciela określają m.in. maksymalne tygodniowe normy czasu pracy nauczycieli oraz zadania, które nauczyciel jest zobowiązany realizować w ramach obowiązującego go czasu pracy. Karta Nauczyciela - w przeciwieństwie do Kodeksu pracy - nie przewiduje możliwości wykonywania pracy w ramach godzin nadliczbowych, jak również nie przewiduje odrębnego wynagrodzenia z tego tytułu. Ponadto w ramach stosunku pracy zawartego na podstawie Karty Nauczyciela nauczyciel nie może zostać zobowiązany do wykonywania innych czynności niż przewidziane w art. 42 ust. 2 ww. ustawy oraz pracować w wymiarze przekraczającym 40 godzin na tydzień. W świetle powyższych ustaleń Instytucja Zarządzająca PO KL stwierdza, że w sytuacji, gdy zadania powierzone nauczycielowi w ramach realizowanego projektu PO KL wykraczają poza zakres zadań określony w art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela i poza czas pracy regulowany Kartą Nauczyciela (i w związku z powyższym nie ma prawnej możliwości realizowania ich w ramach stosunku pracy), zawarcie z danym nauczycielem umowy cywilnoprawnej na realizację zadań w ramach projektu - co do zasady - nie oznacza obejścia przepisów Karta Nauczyciela.
Wszystkie wymienione zajęcia szkoła realizuje w ramach swoich zadań. Zakres czynności tych nauczycieli jest zatem zbliżony do zakresu czynności wynikającego z umów zleceń.
Jeżeli jednak nauczyciele zatrudnieni w szkole nie mogą realizować dodatkowych zadań z powodu wyczerpania tygodniowego czasu pracy, to mimo zbliżonego rodzaju zajęć, mogą być zatrudnieni w ramach projektu na umowę zlecenie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy kwalifikacji. Nauczyciel historii uczył także wos-u w gimnazjum. Teraz, po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, kuratorium zakwestionowało te kwalifikacje. Czy miało rację? Na jakiej podstawie? Uważam, że była to błędna decyzja. Proszę o wyjaśnienie oraz podanie podstawy prawnej.
- Pytanie dotyczy nauczyciela, który należy do związków zawodowych i jest szefem jednego z nich w szkole. Czy należy mu się zwolnienie z zajęć lekcyjnych na czas wyjazdu na spotkanie szkoleniowe dla członków związku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
- Umowa wygasa 31.08.2019 r., we wrześniu 2019 roku pracownik kończy 60 lat i nabywa prawa emerytalne. Pytanie czy ostatni pracodawca ma obowiązek wypłacić odprawę emerytalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wniosku nauczyciela o następującej treści: " z racji zmiany przepisu od 1.01.2016r. wydłużającego urlop wychowawczy do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat wnioskuję o zmianę charakteru udzielonego urlopu wychowawczego. Od 1.01.2016 do 30.06.2016 zamiast urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, z mocy prawa na urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia w roku kalendarzowym 6 lat życia. Po konsultacji prawnej, ze względu na wejście w życie nowego przepisu w trakcie trwania mojego urlopu wychowawczego oraz braku informacji ze strony pracodawcy o zaistniałych zmianach dotyczących urlopów wychowawczych, zmiana jak w/w jest zgodna z założeniami polityki prorodzinnej Państwa kierującej się dobrem dziecka i rodziny." W związku z tym wnioskiem, czy: - mam obowiązek informowania pracowników o każdej zmianie w przepisach, gdyż wydaje mi się, że nie jest to moim obowiązkiem, że jest to przywilej, z którego nauczyciel może, a nie musi skorzystać i musi to zrobić na swój wniosek? - czy nauczyciel, który otrzymał poradę prawną o "podmianę" urlopów nie został wprowadzony w błąd, bo uważam, że jest to niezgodne z prawem. Przecież nie można antydatować dokumentów!
Nauczyciel z tym wnioskiem zwrócił się do mnie 22.08.16r. czyli po tym, jak wykorzystał już przysługującą mu część urlopu. - czy na taki wniosek powinnam odpowiedzieć i na jaką podstawę prawną się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce zatrudnionej od 5 listopada na 8 godzin (8/18) przysługuje ,,trzynastka"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe