Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na stanowisku konserwatora zatrudniony jest Pan będący rencistą urodzony w 1952r. Pracuje na pół etatu. Obecnie jest po poważnym zabiegu i przebywa na zwolnieniu lekarskim od października. Zwolnienie trwać będzie 180 dni. W rozmowie Pan prosił, że po powrocie chce wykorzystać zaległy urlop. Czy w pierwszym dniu po zakończeniu leczenia mam wysłać bezpośrednio na urlop. Czy na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy, a następnie na urlop? Obecnie jest zatrudniony na zastępstwo inny Pan. Nie chcę jako dyrektor mieć przerw wykonywaniu prac konserwatorskich w przypadku przebywania chorego Pana, który wróci i będzie przebywał na urlopie.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, wydanym na podstawie art. 229 § 2 KP, rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni, jest dopuszczalne bez uprzedniego skierowania na badanie kontrolne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moja nauczycielka ma 22-letni staż pracy. Zgłosiła się z prośbą o zaliczenie do stażu pracy okresu jednolitych 5-cio letnich studiów magisterskich. Czy okres ten mogę jej zaliczyć do lat pracy i czy w związku z tym wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi obsługi przysługuje nagroda jubileuszowa w naszej jednostce jeżeli jest zatrudniona na 1/2 etatu na czas nieokreślony i nie jest to podstawowe miejsce jej pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy do lat pracy wlicza się umowę zlecenie i umowę o dzieło?
- Czy po wybraniu nowego społecznego inspektora pracy przez nauczycieli, dyrektor szkoły powinien wysłać tą osobę na szkolenie?
- cyt. " Pracownik obsługi kobieta ur. 20.02.1956 r. posiadająca na dzień 31.03.2017 r. 32-letni staż pracy z dniem 01 kwietnia 2017 roku chce odejść na emeryturę. Jaka przysługuje jej odprawa. Z dniem 1.01.2017 r. nabędzie prawo do 26 dni urlopu na 2017 r. czy jeżeli go nie wykorzysta należy się jej ekwiwalent? Czy jeśli otrzyma ekwiwalent za urlop będzie przysługiwało jej świadczenie urlopowe? Czy w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jej jeszcze jakieś uposażenie?
W szkole publicznej pracownicy obsługi podlegają przepisom ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy, w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, po 20 latach pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Do urlopu wypoczynkowego będą miały zastosowanie przepisy kodeksu pracy - art. 1551 , zgodnie z którym w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu do końca marca, trzeba będzie wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu.
Co do świadczeń z funduszu socjalnego, zasady ich przyznawania określa regulamin obowiązujący u pracodawcy.
Z pytania wynika, że żadne inne obowiązkowe świadczenia nie będą przysługiwać".
W związku z powyższym rozumiem, iż mimo że pracownik w styczniu 2017 r nabył prawo do 26 dni urlopu - to jeśli go nie wykorzysta a rozwiąże umowę w związku z przejściem na emeryturę 31 marca 2017 to ekwiwalent za urlop otrzyma za 3 miesiące;
czyli : 26 dni : 12 miesięcy= 2,16 * 3,mce = 6,49 czyli ekwiwalent za 7 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe