Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moja nauczycielka ma 22-letni staż pracy. Zgłosiła się z prośbą o zaliczenie do stażu pracy okresu jednolitych 5-cio letnich studiów magisterskich. Czy okres ten mogę jej zaliczyć do lat pracy i czy w związku z tym wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy?
Okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów zalicza się do stażu wymaganego do emerytury (jako okresy nieskładkowe), na podstawie art. 7 pkt. 9 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.
W przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie kodeksu pracy, okresy nauki wlicza się również do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego - art. 155 § 1 kodeksu pracy.
Okresów nauki nie wlicza się jednak do pracowniczego stażu pracy, od którego zależy wysokość dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Podobnie, na podstawie § 1 ust. 1 Rozporządzenia MENiS z dnia 30.10.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...) do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Oprócz w/w przypadków (emerytura i urlop wypoczynkowy), przepisy prawa nie zaliczają okresów nauki do pracowniczego stażu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor szkoły chce zrezygnować ze swojej funkcji w maju 2017r. Ma uprawnienia do prowadzenia zajęć WF-u. W szkole jest jeszcze 1 nauczyciel WF-u/radny powiatowy i członek zarządu ZNP/. Od 1.09.2017r. będzie tylko 20 godzin tego przedmiotu. Którego n-la WF-u odchodzący dyrektor ma zaplanować w arkuszu organizacyjnym na r. szk. 2017/2018. Jeżeli ma zostać nauczyciel "chroniony" to dyrektor chce skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego i z odprawy 9 miesięcznej/zmniejszenie liczby oddziałów/. Czy ewentualna odprawa będzie naliczana na podstawie poborów dyrektora przed 1.09.2017r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający za 2019 rok nauczycielowi, który:
- przez 6 miesięcy w 2019 roku przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia,
lub
- korzystał ze zwolnień lekarskich i otrzymywał zasiłki chorobowe i opiekuńcze z ZUS (czy można przyjąć przy obliczaniu kwoty jednorazowego dodatku uzupełniającego, że pracował w wymiarze 1 etatu przez cały rok, czy należy w miesiącach, w których korzystał ze zwolnień zmniejszać proporcjonalnie wymiar etatu?)
lub
- korzystał z urlopu bezpłatnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który dopełnia w naszej szkole (4 godz.) etat innej szkoły, musi pisać podanie o zatrudnienie i składać pozostałe dokumenty? Nauczyciel ma umowę w macierzystej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel religii zatrudniony jest w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze czasu pracy (4/21 szkoła i 6/21 przedszkole). W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. § 5 ust. 1 punkt 1 nauczyciele zatrudnieni w szkole mają dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (1 z 8 dni), natomiast ww. nauczyciel ma w tym dniu 2 godziny w szkole i 3 godz. w przedszkolu. Czy w tym dniu nauczyciel religii powinien być w pracy w przedszkolu? Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się temu nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole pensum pedagoga wynosi 22 godziny. Czy w ramach pensum mogę zlecić pedagogowi prowadzenie z uczniem zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej typu: zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, rozwijające umiejętności uczenia się i inne z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Czy pedagog może w godzinach planowanej pracy pójść na płatne zastępstwo, a później odpracować swoje godziny?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe