Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasza szkoła realizuje projekty unijne w ramach programu Erasmus+. W okresie ferii zimowych i letnich nauczyciele biorą udział w wyjazdach zagranicznych jako uczestnicy szkoleń zawodowych lub jako opiekunowie uczniów, którzy odbywają staże zagraniczne. Na czas wyjazdu nauczyciele otrzymują delegacje służbowe. Czy związku z tym nauczyciel przebywający w tym czasie na wyjeździe zagranicznym przebywa jednocześnie na urlopie wypoczynkowym i czy zasadne jest wypłacenie za ten czas wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?
Podstawowym dokumentem regulującym kwestię wyjazdów zagranicznych w ramach realizacji projektów są „Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020” (dalej: Wytyczne) oraz przepisy art. 35 i 35a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 – dalej Karta Nauczyciela).
Wytyczne przewidują, że wobec nauczycieli biorących udział w wyjeździe w ramach projektów finansowanych ze źródeł unijnych stosuje się umowy o pracę albo umowy o dzieło. Jednakże trzeba podkreślić, że zawieranie umów cywilnoprawnych z nauczycielami zatrudnionymi w placówce oświatowej powinno mieć charakter zupełnie wyjątkowy.
Wytyczne wielokrotnie podkreślają, że nauczyciele wykonujący w ramach projektu jakiekolwiek zadania powinni je wykonywać w ramach łączącego ich ze szkołą stosunku pracy.
Z racji tego, że zadania te realizowane są w czasie urlopu, zastosowanie znajduje tutaj art. 35a ust. 1 w związku z art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela. Przepisy te stanowią, że nauczycielom, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie takie samo jakie przysługiwałoby mu za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
Zgodnie z art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynika z tego, ze obowiązkiem pracodawcy jest wypłacenie nauczycielowi wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie, a oprócz tego również wynagrodzenia na podstawie art. 35a ust. 1 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Badania sanitarno - epidemiologiczne. Czy pracownicy pedagogiczni szkoły podstawowej z oddziałami edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziałami wychowania przedszkolnego przy obowiązkowych badaniach okresowych/wstępnych powinni być kierowani przez pracodawcę także na badania sanitarno - epidemiologiczne (wyrobienie książeczki lub jej przedłużenie)? Jeśli tak, to czy dotyczy to jakiejś szczególnej, określonej grupy czy wszystkich?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Zatrudniłam nauczyciela od 1 września 2023r do 30 czerwca 2024r. Była to umowa na zastępstwo. Tak więc, kończy pracę i nie będzie zatrudniony w następnym roku. Nagroda jubileuszowa przypada na 28 sierpnia. Czy ja, jako pracodawca mam obowiązek jej wypłaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany ma kwalifikacje do prowadzania zajęć z religii i do biblioteki szkolnej. Na dzień 31.05.2017r. nauczycielka miał do przydzielone tylko 10 godzin religii innymi godzinami dyrektor szkoły nie dysponował. Organ prowadzący umożliwił nauczycielce uzupełnianie etatu w wymiarze 8 godzin w innej szkole. Łącznie nauczycielka ma 18 godzin. 10 w szkole macierzystej i 8 godzin w innej szkole. W miesiącu sierpniu powstała możliwość przydzielenia w/w nauczycielce 15/30 godzin biblioteki szkolnej. Nauczyciel nie musi uzupełniać godzin w innej szkole, gdyż ma możliwość pełnego zatrudnienia w szkole macierzystej.Czy pracownik może odmówić przyjęcia zaproponowanego przez dyrektora przydziału czynności? Jeżeli nauczyciel nie zgodzi się na pełne zatrudnienie w szkole macierzystej, czym to skutkuje? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie wykształcenie musi posiadać nauczyciel,aby prowadził zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa od 09.02.2017 do 28.06.2017 na urlopie macierzyńskim, natomiast od 29.06.2017 do 07.02.2018 na urlopie rodzicielskim. Ilość dni urlopu uzupełniającego, którego trzeba jej udzielić wynosi 56 dni. Szkoła jest z woj. pomorskiego i ferie zimowe w tym roku trwają od 29.01.2018 do 11.02.2018 r. Pytanie - Urlopu należy udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 08.02.2018? czy po feriach, tj. od 12.02.2018, ponieważ urlop uzupełniający nie może się pokrywać z urlopem bieżącym? Dodam, że pracownica, bezpośrednio po urlopie uzupełniającym, będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego. Proszę o potraktowanie pytania jako pilnego.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe