Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany ma kwalifikacje do prowadzania zajęć z religii i do biblioteki szkolnej. Na dzień 31.05.2017r. nauczycielka miał do przydzielone tylko 10 godzin religii innymi godzinami dyrektor szkoły nie dysponował. Organ prowadzący umożliwił nauczycielce uzupełnianie etatu w wymiarze 8 godzin w innej szkole. Łącznie nauczycielka ma 18 godzin. 10 w szkole macierzystej i 8 godzin w innej szkole. W miesiącu sierpniu powstała możliwość przydzielenia w/w nauczycielce 15/30 godzin biblioteki szkolnej. Nauczyciel nie musi uzupełniać godzin w innej szkole, gdyż ma możliwość pełnego zatrudnienia w szkole macierzystej.Czy pracownik może odmówić przyjęcia zaproponowanego przez dyrektora przydziału czynności? Jeżeli nauczyciel nie zgodzi się na pełne zatrudnienie w szkole macierzystej, czym to skutkuje? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Jeżeli w akcie mianowania (lub w umowie o pracę na czas określony) nauczycielce zostało przydzielone tylko stanowisko nauczyciela religii z pensum 18 – godzinnym, na przydzielenie dodatkowego stanowiska nauczyciela – bibliotekarza z innym pensum, nauczyciel musiałby wyrazić zgodę. Zmiana stanowiska mogłaby nastąpić w trybie art. 18 ust. 1 KN przy zatrudnieniu przez mianowanie oraz art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP w razie zatrudnienia na umowę o pracę. Ponieważ na podstawie decyzji organu prowadzącego istnieje możliwość uzupełniania pensum 18 – godzinnego w innej szkole, ewentualny brak zgody na przydzielenie stanowiska nauczyciela - bibliotekarza nie skutkuje żadnymi negatywnymi skutkami dla nauczyciela, ponieważ pozostanie zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć z pensum 18 – godzinnym i będzie je realizował w dwóch szkołach w łącznym wymiarze zatrudnienia. Brak zgody nauczyciela na dodatkowe stanowisko pracy nie zmienia wymiaru zatrudnienia w dotychczasowym wymiarze 18/18. Nauczyciel nie mógłby sprzeciwić się przydziałowi godzin zajęć jedynie, gdy w akcie mianowania lub umowie o pracę ma już określone obydwa wymienione stanowiska.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam!
Moje pytanie dotyczy możliwości zaliczenia do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze okresów, kiedy pracownik podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. Otóż pracownica przedłożyła wystawione przez KRUS zaświadczenie potwierdzające te okresy (pojedyncze miesiące w latach 2004-2012) oczekując, że zostaną one wliczone do okresu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę oraz do nagrody jubileuszowej. Czy jest podstawa prawna, aby tak postąpić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kadencja dyrektora kończy się 31 sierpnia. W szkole jest dwóch wicedyrektorów, którzy powołani są DO ODWOŁANIA. Dyrektor stwierdził, że wicedyrektorzy odchodzą razem z nim i ujął ich w arkuszu organizacyjnym na rok 2017/2018. Odejście wicedyrektorów potraktował jako odejście z automatu tłumacząc to nowymi przepisami. Wicedyrektorzy nie złożyli pisemnych rezygnacji z funkcji i nie zostali przez dyrektora odwołani. Czy opisana sytuacja jest zgodna z obecnym stanem prawnym, jeśli tak, proszę o podanie podstawy prawnej. Sytuacja dotyczy samodzielnej szkoły podstawowej, która od 1.09 także będzie szkołą samodzielną. Czy w opisanej sytuacji może dojść do tego, że w dniu 1 września obecni wicedyrektorzy będą nadal pełnili tę funkcję, a jednocześnie będą nauczycielami z pełnym pensum?
- Nauczycielka była zatrudniona od 1.02.2018 r. do 30.06.2018 r. (umowa na zastępstwo). Następnie była zatrudniona od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniu 22.05.2019 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński. Po zakończeniu umowy 31.08.2019 r. dokumentacja została przekazana do ZUS (zasiłek macierzyński).
Nauczycielka będzie ponownie zatrudniona w naszej szkole od 1.02.2020 r. Czy musi ponownie wykonywać badania wstępne z zakresu medycyny pracy (badania poprzednio wykonane są ważne do 2023 r.)? Nauczyciel przed urlopem macierzyńskim nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z przerwą musi ponowić również zaświadczenie z KRK?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, kto ustala obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin nauczycielowi wspomagającemu w oddziale integracyjnym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma ukończone studia podyplomowe na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (bez zapisu OLIGOFRENOPEDAGOGIKA) ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe