Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel był na szkoleniu w sobotę. Czy należy się za to dzień wolny? Zgodnie z KP powinien mieć dzień wolny, jednak art. 42c KN mówi, że dzień wolny należy się tylko wtedy, gdy nauczyciel prowadził zajęcia. Jesteśmy przedszkolem państwowym pracującym wg KN. Według mnie obowiązują mnie przepisy KN, natomiast w sprawach nieuregulowanych w KN odwołuję się do KP. Proszę rozwiać moje wątpliwości.
Nauczyciel doskonali się zawodowo w ramach ogólnego czasu pracy, jeśli takie polecenie wyda mu dyrektor (art. 7 ust. 1 i art. 42 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762; dalej KN). Zakładając, że nauczyciel takie polecenie otrzymał, wykonywał pracę w sobotę. Ponieważ podczas szkolenia nauczyciel nie prowadził zajęć dydaktycznych z uczniami, nie ma zastosowania art. 42c ust. 3 KN, zgodnie z którym za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Ustawa KN nie reguluje zagadnienia uprawnień nauczyciela, gdy zostanie przekroczony ogólny czas pracy z innych powodów niż prowadzenie zajęć z uczniami w dniu wolnym od pracy. Dlatego w razie przekroczenia 5-dniowego tygodnia czasu pracy z uwagi na pracę wykonywaną sobotę (w dniu wolnym od pracy) w ramach ogólnego czasu pracy, poprzez odesłanie z art. 91c ust. 1 KN zastosowanie mają regulacje dotyczące ogółu pracowników o pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z art. 1513 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.), praca w 6. dniu tygodnia jest pracą w godzinach nadliczbowych (z powodu przekroczenia 5-dniowego tygodnia pracy, o którym mowa w art. 42c ust. 1 KN), za którą przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Nauczycielowi przysługuje dzień wolny, gdy na polecenie dyrektora wziął udział w szkoleniu w sobotę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie od kiedy i do kiedy, oraz jak układać i w jakiej formie, arkusze ocen w szkole podstawowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy § 20 ust.6 rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r w sprawie zasad organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej dotyczy uczniów gimnazjum w szkole podstawowej / od 1.09.staliśmy się szkołą podstawową z klasami dotychczasowego gimnazjum/. Czy w naszym przypadku, zajęcia z pomocy w gimnazjum dla nauczycieli są płatne?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy oceny pracy nauczyciela.
Nauczycielka wystąpiła z prośbą o ocenę pracy. W tym roku szkolnym od połowy września do lutego przebywała ona na l-4, w roku 2011/12 przepracowała cały rok osiągając różne sukcesy - za co otrzymała nagrodę dyrektora szkoły. W roku szkolnym 2010/11 przebywała 12 miesięcy na urlopie zdrowotnym, jeszcze jeden rok wcześniej 186 dni przebywała na L-4. Biorąc pod uwagę ostatnie 5 lat - 580 dni, to nieobecności usprawiedliwione, a dodając jeszcze jeden rok dodajemy dodatkowe 180 dni nieobecności. W związku z powyższym - czy ocena zgodnie z obowiązującym prawem może uwzględniać aspekt nieobecności w pracy i np.: być oceną dobrą (a nie wyróżniającą jakiej spodziewa się nauczycielka) ze względu na nieobecności w pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy niepublicznego liceum. W obecnej klasie drugiej są jedynie trzy osoby, które wybrały język angielski i historię na poziomie rozszerzonym. Czy w przypadku historii można połączyć te grupę z klasą trzecią (6 osób). Oczywiście wymaga to zmian w rozkładzie materiału i kolejności realizowanych tematów. Historia ma być realizowana w wymiarze 7h tyg.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona od 1.09.2004 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy przebywała na urlopach (macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym - 2 lata) od 3.04.2017 do 31.08.2020 r. Od 1.09.2020 r. chciałaby skorzystać z urlopu zdrowotnego? Czy jest to możliwe? Czy możne wystąpić z wnioskiem do dyrektora? Czy ewentualnie możne skorzystać z bezpłatnego urlopu (urlop płatny trwał 2 lata).
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe