Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 67e ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do...

PORADA PRAWNA

14 listopada 2022 Prawo oświatowe

Nauczyciel był zatrudniony w placówce oświatowej A do dnia 24 czerwca 2022 r. i wówczas wykorzystał zwolnienie na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w wymiarze 2 dni. Od września 2022 r. nauczyciel jest zatrudniony w placówce A oraz w placówce B jednocześnie – czy nauczyciel może wykorzystać 2 dni opieki nad dzieckiem w placówce B skoro na wystawionym świadectwie pracy widnieje informacja o wykorzystaniu 2 dni opieki art. 188 KP? Natomiast czy placówka A po zakończonym stosunku pracy może nie udzielić kolejnych dni na opiekę nad dzieckiem, ponieważ 2 dni zostały wykorzystane w bieżącym roku kalendarzowym?

Zgodnie z art. 67e ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Prawo do zwolnienia przysługuje bez względu na to, jakimi możliwościami czasowymi w zakresie opieki nad dzieckiem dysponuje drugi z rodziców. Prawo to nie jest uzależnione od faktu, czy drugi rodzic jest bezrobotny, przebywa na urlopie wychowawczym, prowadzi działalność gospodarczą. Jednakże uprawnienie to nie ma charakteru powszechnego. Zgodnie z art. 67e ust. 3 Karta Nauczyciela, jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, może korzystać jedno z nich.

Każdy pracownik będący rodzicem lub opiekunem dziecka w wieku do 14 lat powinien złożyć pracodawcy oświadczenie o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnień rodzicielskich określonych w art. 1891 KP, które w formie pisemnego "dokumentu" jest składane w części B akt osobowych pracownika – § 3 pkt 2 lit. p rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2018 r., poz. 2369).

Jeżeli chodzi o wymiar zwolnienia, to przepis w tym zakresie jest jednoznaczny. Zwolnienie to przysługuje w wymiarze 2 dni liczonych na 1 rok kalendarzowy niezależnie od tego, czy w roku kalendarzowym pracownik ponownie nawiązał stosunek pracy z tym samym pracodawcą.
W przypadku gdy nauczyciel pozostaje w dwóch równoległych stosunkach prawo do zwolnienia jest ustalane odrębnie dla każdego stosunku pracy, podobnie jak w przypadku ustalania prawa do urlopu wypoczynkowego.

Mając na względzie powyższe należy przyjąć, że skoro pracownik w placówce oświatowej A wykorzystał zwolnienie w wymiarze 2 dni, to po nawiązaniu kolejnego stosunku pracy z tym samym pracodawcą nie może skorzystać z tego zwolnienia. Co do zatrudnienia równoległego w placówce B – to należy ustalić dla tej placówki prawo odrębnie. W momencie podjęcia równolegle zatrudnienia prawo do opieki powstaje na nowo. Oznacza to, że w placówce B nauczyciel może skorzystać z prawa do zwolnienia.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT