Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany z 38 letnim stażem pracy( 60 lat życia) zapytał czy zwolni dyrektor z dniem 30 kwietnia br. i przyjmie na pół etatu od 1 maja br. Twierdzi, że finansowo będzie dla niego najlepiej. Jaka przysługuje odprawa 3 miesięczna przysługująca emerytom czy z art.20 tj razem 3+6, Jest dobrym nauczycielem i chciałbym, aby dalej pracował. Moim zdaniem jeśli zatrudnię to tylko odprawa 3 miesięczna. Argumentem przemawiającym za 9 miesięczna odprawą jest prawdopodobieństwo, że jeden oddział uczniów będzie mniej z uwagi na niż wśród młodzieży ponadgimnazjalnej.
Dyrektor nie ma obowiązku zwalniania nauczyciela w celu umożliwienia skorzystania z uprawnień emerytalnych. Dodatkowo w tym przypadku brak godzin dla nauczyciela w dotychczasowym wymiarze zajęć powinien wynikać z zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, czyli przedstawiać przełożenie mniejszej liczby oddziałów na godziny dla nauczyciela. Jeśli dyrektor nie doręczy wypowiedzenia z art. 20 KN, nauczyciel może złożyć wypowiedzenie z art. 23 ust. 1 pkt 1 KN bez prawa do 6-miesięcznej odprawy z art. 20 ust. 2 KN. Ewentualne prawo do odprawy emerytalnej jest uzależnione po pierwsze od tego, czy na dzień 31 grudnia 2008 r. nauczyciel spełniał wymóg 30 – letniego stażu pracy, w tym 20 lat przy tablicy (art. 88 ust. 2a w zw. z art. 87 ust. 2 KN) oraz po drugie, czy nauczyciel otrzyma pozytywną decyzję o przyznaniu emerytury. Zakończenie zatrudnienia i nawiązanie kolejnego przed otrzymaniem decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia i bez jakiejkolwiek przerwy w zatrudnieniu nie uprawnia do emerytury, a w konsekwencji także do odprawy emerytalnej (art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tekst jedn.: z 2015 r. poz. 748).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest na urlopie dla podratowania zdrowia .Czy i w jakim terminie mogę wręczyć pismo o zmniejszonych godzinach? Nauczyciel nie będzie miał całego etatu w roku przyszłym. Jest taka możliwość ze względu na małą ilość uczniów.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może realizować godziny ponadwymiarowe. Czy należy obniżyć jego pensum do 16 godzin tygodniowo?
- Czy nauczycielowi, który wrócił po urlopie rodzicielskim należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być naliczone to wynagrodzenie, jeśli nauczycielka od września 2013r. już będąc w ciąży, pracowała na pełnym etacie i miała nadgodziny, w październiku i listopadzie również, ale w tych miesiącach była już kilka razy na zwolnieniu lekarskim. Z końcem listopada poszła już całkowicie na zwolnienie lekarskie, do momentu rozwiązania. Po urlopie macierzyński i po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przeszła na urlop rodzicielski płatny w wymiarze 60% z ZUS. A od września wróciła do pracy na pół etatu, kontynuując pobieranie zasiłku z ZUS w wymiarze 30%. Nie mając prawie żadnych nadgodzin. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 4.01.2015r. poszła na zaległy urlop, którego nie wykorzystała w całości w 2014r. Urlop trwał nieprzerwanie 8 tygodni. W trakcie urlopu miała wypłacaną pensję zasadniczą. Urlop zakończył się 1.03.2015r. Czy należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas urlopu zaległego, gdyż od 01.09.2014r. do 4.01.2015r. była jeszcze na urlopie rodzicielskim? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być to wynagrodzenie wyliczone? Oraz czy mogła pójść na zaległy urlop w czasie ferii zimowych?
- Pracownica administracji zatrudniona w wymiarze 1 etatu po urlopie rodzicielskim wróciła do pracy. Wg art 187 KP należą się jej 2 przerwy półgodzinne na karmienie. Jakie dokumenty musi złożyć, aby uzyskać te przerwy (podanie, zaświadczenie od lekarza, że jest matką karmiącą). Do jakiego wieku dziecka może korzystać z tej przerwy. I czy ewentualne zaświadczenie lekarskie o karmieniu należny co jakiś czas ponawiać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaka przerwa na karmienie przysługuje pracownicy zatrudnionej na 1/2 etatu. I do jakiego wieku dziecka pracownica może korzystać z tej przerwy? Czy istnieją inne przepisy oprócz kodeksu pracy, które regulują ten zapis. Kodeks reguluje tylko pracowników zatrudnionych na etat bądź pracowników którzy pracują mniej niż 4 godz. Czy pracownicy zatrudnionej na 4 godz. dziennie należy się jedna przerwa pół godzinna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe