Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica administracji zatrudniona w wymiarze 1 etatu po urlopie rodzicielskim wróciła do pracy. Wg art 187 KP należą się jej 2 przerwy półgodzinne na karmienie. Jakie dokumenty musi złożyć, aby uzyskać te przerwy (podanie, zaświadczenie od lekarza, że jest matką karmiącą). Do jakiego wieku dziecka może korzystać z tej przerwy. I czy ewentualne zaświadczenie lekarskie o karmieniu należny co jakiś czas ponawiać?
Przepisy prawa nie przewidują konieczności udokumentowania przez pracownicę faktu karmienia dziecka piersią. Ograniczają się jedynie do przyznania prawa do przerwy na karmienie. To zatem od pracodawcy będzie zależało, czy zażąda od pracownicy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ten fakt oraz ewentualnych późniejszych zaświadczeń (pracownica może karmić dziecko nawet kilka lat). Dla celów dowodowych (rozliczania czasu pracy) stosowny byłby pisemny wniosek pracownicy o udzielenie przerw na karmienie z oświadczeniem o ilości karmionych przez nią dzieci. Do takiego wniosku pracownica może dołączyć zaświadczenie od lekarza (jeżeli pracodawca tego zażąda). Mimo, iż żaden lekarz nie ma obowiązku wystawienia takiego zaświadczenia, w praktyce jest to dość często stosowane.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w lipcu odszedł na emeryturę. Po wakacjach ponownie podjął pracę w innej szkole. Z której szkoły powinien pobierać zapomogę zdrowotną (nie chodzi o zapomogę z Funduszu socjalnego lecz z funduszu zdrowotnego). Czy sam sobie wybiera szkołę, z której chce pobierać zapomogę?
- O dnia 1.09.2011 r. zaszła konieczność zmiany wymiaru etatu pedagoga szkolnego. Pani Pedagog od dnia 15.11.2010 r.przebywała na zwolnieniu lekarskim,następnie urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym (nie było możliwości wręczenia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy) powróciła do pracy dnia 5.01.2012 r.,Kiedy należy wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w części dotyczącej wymiaru etatu z 3/4 na 1/2 ? Czy można już teraz i po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia będzie obowiązywał nowy wymiar ? Czy dopiero w maju i zmiana wymiaru etatu od nowego roku szkolnego? Szkoła jest placówką feryjną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie jak rozliczyć czas pracy nauczyciela, który ma nadgodziny (6) w ciągu tygodnia. Czy jest to 40 godzin plus 6 czy w sumie 40 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi po urlopie dla poratowania zdrowia (nauczycielowi) do 30 czerwca 2014 r. należy się urlop wypoczynkowy od 1 lipca. Jesli tak to ile ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej dotyczącej możliwości przedłużenia pełnienia funkcji dyrektorowi zespołu szkół /szkoła podstawowa i wygaszane gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe