Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 6/18 w naszej szkole realizuje te godziny tylko w czwartki. Zajęcia prowadzi w klasie wojskowej LO. W piątek, sobotę i niedzielę wyjedzie z klasą na manewry wojskowe. Wypełnia kartę wycieczki i otrzymuje delegację. Jakie z tytułu delegacji przysługują mu koszty podróży oraz jak zapłacić nauczycielowi za pracę w dni tego wyjazdu (nie otrzyma za te dni innych dni wolnych)? Czy można zawrzeć z nauczycielem na te trzy dni umowę zlecenie na wykonanie pracy polegającej na opiece wychowawczej? A jeżeli nie, to za ile godzin pracy należałoby wypłacić odrębne wynagrodzenie?
Wyjazd na manewry wojskowe w klasie wojskowej wynikać będzie z zadań statutowych szkoły, do których realizacji nauczyciel jest zobowiązany na podstawie art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela. W mojej opinii nie powinno się go więc traktować jak zwykłej wycieczki krajoznawczo-turystycznej, lecz jako część szkolenia w klasie o takim profilu i zastosować do nauczyciela art. 42c ust 3 KN: "Za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5."
Dni wolne dla nauczyciela to sobota i niedziela. W piątek mógł on świadczyć pracę zgodnie z tygodniową normą czasu pracy, w ramach której realizuje się m.in. zajęcia wynikające z zadań stautowych szkoły (tak samo jak posiedzenia rady pedagogicznej czy zebrania z rodzicami wypadające w inne dni niż czwartek).
Mając na uwadze normy czasu pracy wynikające z kodeksu pracy odnoszące się do dobowych okresów odpoczynku - 11 godzin (co nie jest uregulowane w Karcie Nauczyciela), w przypadku kilkudniowych wyjazdów konieczne jest przydzielenie dodatkowych opiekunów, tak aby wszystkim zapewnić wymagany czas odpoczynku. Opiekunami mogą być również rodzice uczniów.
Za pracę nauczyciela wynikającą z zadań statutowych szkoły, w tym wycieczki, konkursy, itp. nie rozlicza się delegacji, chyba że nauczyciel sam ponosi koszty podróży, wyżywienia i noclegu, co w przypadku zorganizowanego kilkudniowego wyjazdu z pewnością nie będzie miało miejsca.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakich wypadkach można przeszeregować pracownika niepedagogicznego że specjalisty w starszego specjalistę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, Pracownica dostarczyła dokumenty dotyczące zaliczenia do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców od czasu ukończenia 16 roku życia do chwili podjęcia pracy (9 lat 4 miesiące i 15 dni). Wniosek oraz dołączone dokumenty (zeznanie świadków, oświadczenie wnioskodawcy, zaświadczenie z gminy o zameldowaniu w gospodarstwie rolnym, wypis z rejestru gruntów, zaświadczenie urzędu gminy o braku dokumentów stwierdzających pracę w gospodarstwie ) obejmują okres studiów stacjonarnych pracownicy w miejscowości odległej od miejsca zamieszkania o 50km. Pracownica twierdzi, że przez okres studiów codziennie dojeżdżała a po powrocie do domu świadczyła pracę w gospodarstwie. Moje pytanie jaki okres pracy w gospodarstwie szkoła powinna zaliczyć do stażu pracy, czy wnioskowany przez pracownicę czy pomniejszony o okres studiów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielki zatrudnione w gimnazjum (matematyka i fizyka) posiadające First Certificate in English (FCE) na poziomie B1 mogą uczyć matematyki i fizyki w oddziale dwujęzycznym z językiem angielskim?
- Proszę o podanie podstawy prawnej do zaliczenia stażu pracy dla pracownika obsługi na podstawie świadectw pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy nauczyciel, któremu powierzono zastępstwo za dyrektora szkoły (tzw. społeczny wicedyrektor) realizuje godziny "karciane"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe