Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie przez ostatnie dwa lata szkolne wyrażał zgodę na ograniczenie wymiaru etatu (10/18 i 14/18). W maju 2019 r. została mu wypowiedziana umowa (art. 20 ust. 1 KN) z prawem do 6-miesięcznej odprawy. Jaka jest podstawa do obliczenia wymiaru odprawy? Wynagrodzenie z pełnego etatu nauczyciela czy po jego ograniczeniu czyli 14/18?
Na podstawie art. 22 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., w przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych, o których mowa w art. 20 ust. 1 KN, po uprzednim zastosowaniu ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 KN, podstawą ustalenia odprawy jest wynagrodzenie zasadnicze, ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ograniczenia zatrudnienia. W związku z tym podstawę odprawy stanowi pełny wymiar zajęć (18/18).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ze względu na zmniejszoną liczbę zaistniała konieczność wypowiedzenia warunków pracy nauczycielowi j. angielskiego. Zmiana etatu na niepełny tj. np: 14/18. Co się stanie jeżeli nauczyciel odmówi. Jest to nauczyciel dyplomowany.
- Czy można zatrudnić w szkole podstawowej jako opiekuna w świetlicy szkolnej nauczyciela, który uczył w innej szkole języka rosyjskiego, a w szkole, do której ubiega się o zatrudnienie j.rosyjskiego dzieci nie uczą się?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie dotyczące urlopu wypoczynkowego udzielanego po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Nauczycielka urodziła dziecko 29 11 2013 r., za ten rok nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego ponieważ przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Udzielono jej urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni oraz dodatkowego macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni. Po tym okresie udzielono urlopu rodzicielskiego - 26 tygodni. Urlopy te zakończyły się 27 11 2014 r. Bezpośrednio po urlopie rodzicielskim, od 28 11 2014 do 19 01 2015 r. udzielono urlopu wypoczynkowego za 2013 r. i od 20 01 2015 do 09 03 2015 r. urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Jednakże urlop ten został przerwany zwolnieniem lekarskim trwającym od 29 01 2015 r. do 23 04 2015 r. Od 24 04 2015 r. do 03 06 2015 r udzielono urlopu wypoczynkowego za 2014 r. Czy za 2015 r. należy się urlop wypoczynkowy i czy można go udzielić w pełnym wymiarze 35 dni bezpośrednio po urlopie za 2014 r?. Potem pracownica planuje wykorzystać urlop wychowawczy w wymiarze ok. 1 miesiąca, tak aby od września 2015 r wrócić do pracy. Czy tak udzielane urlopy wypoczynkowe są zgodne z przepisami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym półroczu godziny wdż zostały wpisane w plan klasom 3 gimnazjalnym i klasie 8 na ostatnich lekcjach tych klas. Mam już sygnał , że niemal wszyscy uczniowie, a konkretnie ich rodzice podpisują oświadczenia, że dzieci nie będą uczęszczać na te zajęcia. Czy nauczyciel (ma tylko etat) ma za te godziny płacone i jest do dyspozycji dyrekcji na np. zastępstwa?
- Czy mogę wypowiedzieć umowę o pracę nauczycielce zatrudnionej na czas nieokreślony (kontraktowa), która wróciła z urlopu macierzyńskiego ? Słyszałam, że są jakieś ograniczenia w tym zakresie, jeśli dziecko nie ma ukończonego pierwszego roku życia. Z tym, że rozwiązanie umowy nastąpiłoby w dniu 31 sierpnia, a wtedy dziecko będzie już po pierwszych urodzinach.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe