Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, odmówił przyjścia na egzamin maturalny po swoich godzinach lekcyjnych, ponieważ dorabia w innej placówce i tam ze względu na nieobecność nie otrzyma wynagrodzenia. Domaga się, zapłaty za utracone wynagrodzenie w innym miejscu pracy. Proszę o informację czy mogę zobowiązać nauczyciela do przyjścia na egzamin po lekcjach, oraz na jakiej podstawie prawnej mam to zrobić? Czy dyrektor szkoły, w której "dodatkowo pracuje nauczyciel" może zapłacić za godziny lekcyjne, w czasie których nauczyciel przebywał w innej szkole (godziny nie odbędą się)? Jeżeli tak proszę o podstawę prawną.
Na podstawie art. 42 ust. 2b Karty Nauczyciela, nauczyciel zobowiązany jest uczestniczyć w przeprowadzaniu egzaminu maturalnego.
Uczestnictwo w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego odbywa się w ramach zajęć,o których mowa w ust. 2 pkt. 1, tj. w ramach swojego pensum. W tym przypadku, jeżeli nauczyciel w związku z pracą w komisji przekroczy pensum, otrzymuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Uczestnictwo w przeprowadzaniu części pisemnej egzaminu maturalnego odbywa się w ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, o których mowa w ust. 2 pkt. 2, czyli w ramach limitu 40 godzin pracy tygodniowo.
Fakt, że nauczyciel jest dodatkowo zatrudniony w innej szkole nie ma wpływu na jego obowiązek pracy w komisji egzaminu maturalnego. W innych szkołach nauczyciel powinien skorzystać z urlopu bezpłatnego, chyba że tamten dyrektor, na Państwa prośbę, zwolni go z obowiązku prowadzenia zajęć w tym dniu, co nie jest jego obowiązkiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w Gimnazjum uzupełnia etat w Szkole Podstawowej, chce iść na urlop dla poratowania zdrowia,czy i gdzie ma prawo powrotu do pracy jeżeli w przyszłym roku gimnazja będą zlikwidowane?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Palacz rozpoczyna pracę od godziny 4.00 do 12.00 od poniedziałku do piątku. Obsługuje piec na paliwo stałe (koks). Czy czas pracy (40 godzin) odpowiada wymogom Kodeksu pracy? Czy potrzeba jest zatrudnienia drugiego palacza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który przebywa na urlopie zdrowotnym dyrektor może polecić zadanie np. prowadzenie strony internetowej szkoły?
- Obecnie mam 56 lat w 2008 roku nabyłam prawo do przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 KN. Ile jeszcze mogę pracować, aby przejść na emeryturę na starych zasadach?
- Jedna z zatrudnionych nauczycielek jest w ciąży. Ma umowę do 31.08.2018 r., ale muszę jej ją przedłużyć do dnia porodu, czyli do początku przyszłego roku. Miała do tej pory 6/18. W nowym roku szkolnym w arkuszu przewidziane jest dla niej 4/18. Muszę komuś przydzielić te godziny. Mam drugiego nauczyciela tego samego przedmiotu, będzie on miał swoich 4/18 godzin. Jak zatrudnić tą osobę na zastępstwo? Jak na umowie określić jej godziny? Czy ma być, że 4 swoje, a 4 na zastępstwo? Proszę o odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe