Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania w roku szkolnym 2013/2014 miał pełny etat, następnie ze względów na to, że zmniejszyła się liczba klas w roku szkolnym 2014/2015 miał ograniczenie do 9/18, w następnym roku szkolnym 2015/2016, 9,08/18, natomiast w roku szkolnym 2016/2017 liczba godzin pensum dal nauczyciela wynosi 7,65/18. Na rok szkolny 2017/2018 nie ma już dla niego godzin. Proszę o odpowiedź na pytanie: z jakiego artykułu KN dać wypowiedzenie nauczycielowi i jaka mu przysługuje wysokość odprawy? Czy wysokość wypłaconej kwoty jest uzależniona od całego czy połowy jego etatu?
Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie powinien mieć cały etat - jest to jeden z wymogów takiej formy zatrudnienia. Wyjątkiem od tej zasady jest ograniczenie godzin do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu, na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. Nieprawidłowym jest większe ograniczanie ilości godzin nauczycielowi zatrudnionemu przez mianowanie, nawet za jego zgodą. W razie braku godzin w wymiarze co najmniej 1/2 etatu, z nauczycielem mianowanym rozwiązuje się stosunek pracy, a następnie można zawrzeć nowy, na mniejszą ilość godzin, ale na podstawie umowy o pracę.
Z pytania wynika, że nauczyciel jest zatrudniony nieprawidłowo. W 2016 roku dyrektor powinien wypowiedzieć nauczycielowi stosunek pracy na podstawie art. 20 KN, wypłacić sześciomiesięczną odprawę i zawrzeć nowy na podstawie umowy o pracę.
W chwili obecnej dyrektor mógłby porozumieć się z nauczycielem co do podstawy prawnej jego zatrudnienia (np. wspólne oświadczenie na piśmie, że od dnia 01.09.2016 stosunek pracy zawarty jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, choć tu pozostaje kwestia niewypłaconej odprawy z tytułu zwolnienia), albo wyrównać wynagrodzenie od początku roku szkolnego do wysokości 1/2 etatu (nieprzepracowane godziny nauczyciel mógłby zrealizować np. w formie zastępstw do końca roku szkolnego czy innych zajęć wynikających z potrzeb szkoły).
Odprawa z tytułu zwolnienia z art. 20 KN nauczycielowi mianowanemu przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed ograniczeniem wymiaru godzin.
Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela, gdy przyczyną zwolnienia nauczyciela jest brak godzin, a więc przyczyna ta leży po stronie pracodawcy a nie pracownika. W takim przypadku, o ile szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, nauczycielowi przysługuje odprawa z ustawy z 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 8 w związku z art. 10 ust. 1), w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
W przypadku nauczycieli gimnazjów i nauczycieli szkół, w których będą prowadzone klasy gimnazjum, dla których brakuje godzin ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, zastosowanie będzie miał art. 225 ustawy z 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, czyli przeniesienie w stan nieczynny, a w razie braku zgody nauczyciela - rozwiązanie stosunku pracy oraz odprawy na tych samych zasadach, co w art. 20 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy obowiązek zatrudniania nauczycieli na podstawie umowy o pracę zawarty w delegacji pkt 14) nowej ustawy o finansowaniu oświaty dotyczy również przedszkoli niepublicznych, które nie zatrudniają nauczycieli na podstawie karty nauczyciela tylko na podstawie kodeksu pracy? Przepis ten wprowadza zmiany tylko w karcie nauczyciela? Czy będzie nadal możliwe zatrudnianie nie etatowców np. logopeda czy psycholog na umowę zlecenie? Czy organ prowadzący może podpisać umowę zlecenie z dyrektorem niepublicznego przedszkola, jeśli ten zatrudniony jest dodatkowo w szkole publicznej jako nauczyciel?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Proszę o podanie wzoru cofnięcia wypowiedzenia które zostało wręczone nauczycielce.
- W mojej szkole jest zatrudniony nauczyciel kontraktowy, na czas nieokreślony; wymiar godzin 15/18. Nauczyciel notorycznie się spóźnia do pracy i nie pełni dyżurów; pomimo upomnień nie ma zmian. Czy taka sytuacja może być uzasadnionym powodem do zwolnienia takiego nauczyciela? Czy przed sądem wygram, jeżeli ów nauczyciel poda moją decyzję do sądu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się upewnić, że nauczyciel ma prawo do urlopu na poratowanie zdrowia, chociaż może skorzystać już ze świadczenia kompensacyjnego.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe