Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel historii ma etat 21/18 dodatkowo ma przydzielone godziny świetlicowe 3/26. Jak prawidłowo powinny być rozliczane godziny świetlicowe jeśli lekcja trwa 45 minut, a godz. świetlicowa 60 minut. Czy podczas rozliczenia godzin świetlicowych mam rozliczać jako 45 minut czy prawidłowo godziny świetlicowe powinnam sumować np 45+45+45+45. Czy przy wynagrodzeniu powinnam za godziny świetlicowe płacić z godzin świetlicowych, czyli godzina nauczyciela dyplomowanego kosztuje 29,16. Za godziny ponadwymiarowe płacę z etatu 18/18 3x41,99+ z etatu świetlicy 3x29,16.
Godzina pracy każdego nauczyciela (przedmiotu, wychowawcy świetlicy) trwa 60 minut. Nie ma tutaj znaczenia, że zajęcia lekcyjne (tzw. godziny lekcyjne) trwają po 45 minut, gdyż pozostały czas nauczyciel przeznacza na inne zadania służbowe w ramach obowiązującego czasu pracy i otrzymywanego wynagrodzenia (art. 42 ust. 2 KN). Zatem realizacja pojedynczych zajęć na stanowisku nauczyciela przedmiotu lub wychowawcy świetlicy jest rozliczana po 60 minut, a nie po 45 minut.
Szczegółowe zasady dotyczące wynagradzania nauczycieli za godziny ponadwymiarowe określa każdy organ prowadzący w regulaminie wynagradzania (art. 30 ust. 6 KN). Jeśli z regulaminu uchwalonego przez konkretny organ prowadzący wynika, że wynagrodzenie to przysługuje według pensum, w ramach którego nauczyciel realizuje te godziny, godziny ponadwymiarowe na stanowisku nauczyciela przedmiotu są rozliczane z pensum 18-godzinnego, a godziny ponadwymiarowe na stanowisku wychowawcy świetlicy według pensum 26-godzinnego wychowawcy świetlicy. Organ prowadzący może również określić w uchwale inne zasady ich wynagradzania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 171 dni ciągłego zwolnienia. L4 zakończył w piątek 22. kwietnia 2016 roku a od poniedziałku 25 kwietnia zaczął przebywać na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu (bez przeprowadzenia badań kontrolnych) od razu udał się na kolejne zwolnienie L4. Jak liczyć 182 dni zwolnienia w takim przypadku? Czy musi być zachowana ciągłość 182 dni i te dwa dni przerwy w weekend przed urlopem powodują, że teraz znów będzie mógł "chorować" 182 dni po rocznym urlopie? Zaznaczam, że każde zwolnienie i zaświadczenie o urlop był wystawiony przez tego samego specjalistę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na umowie: łączone pensum tj. 14/18 + 6/26= 20/20 ma dodatkowo otrzymać 6/26 jako nadgodziny. Z jakiego wymiaru liczyć nauczycielowi przyznane dodatkowo godziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ekwiwalent za urlop placówka feryjna. Nauczyciel zatrudniony od 01.09.2018 r. (druga umowa, pierwsza od 01.09.2017 do 31.08.2018) w dniu 28.02.2019 r. rozwiązuje stosunek pracy za porozumieniem stron. Na przełomie stycznia i lutego wykorzysta urlop w związku z feriami zimowymi (14 dni). Za ile dni urlopu pracodawca powinien w tej sytuacji wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi w jednostce samorządowej od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim,
następnie od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym, następnie dnia 16 grudnia 2022 r. uzyskał rentę i orzeczono, że jest całkowicie niezdolny do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. W zakładzie pracy złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Pracodawca wyraził zgodę. Czy za okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego? Czy za okres, w którym przebywał na urlopie bezpłatnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowy? Czy okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy okres w którym przebywał na urlopie bezpłatnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy nie ma przeciwskazań, aby pracownik który uzyskał rentę z ZUS w związku z całkowitą niezdolnością do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. przebywał w zakładzie na urlopie bezpłatnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozliczyć godziny ponadwymiarowe i zastępstwa ustalając, że dniem rozliczenia za miesiąc będzie np. każdy 25. dzień miesiąca? Z uwagi na przekazywanie danych do DBFO (ponieważ szkoła nie ma na miejscu księgowości) czas na stworzenie list, a potem wypłata może się wydłużyć do 3-5 dni. Czy będzie to zgodne z §39 pkt 4 KN? Czy taki zapis powinien być w Regulaminie Pracy i Płacy jednostki? Nie jesteśmy w stanie rozliczyć godzin do ostatniego dnia miesiąca i zlecić wypłat na konta jednego dnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe