Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2015r. do 03. stycznia 2016r. na zastępstwo. Czy za ten okres przysługuje mu prawo do urlopu jeśli tak, to w jakim wymiarze? To nie jest jego pierwsza praca, jako nauczyciela.
Zgodnie z art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
W opisanej sytuacji nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, tj. 5,6 dnia za każdy miesiąc (przyjmuje się, że pełny wymiar urlopu nauczyciela - za 10 miesięcy roku szkolnego - to 8 tygodni, czyli 56 dni). Od września do stycznia należy przyjąć 5 miesięcy, ponieważ zgodnie z zasadą kodeksu pracy, niepełny miesiąc zaokrągla się w górę. Zatem 5,6 dnia x 5 miesięcy daje 28 dni.
Skoro umowa o pracę kończy się 3 stycznia, nauczyciel nie wykorzysta urlopu w naturze. Będzie mu przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 28 dni, na podstawie art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy podstawą naliczenia wynagrodzeń dla administracji jest kwota podana w rozporządzeniu tzn 1750,00 zł. Jeżeli zastosuję dla nowo przyjętej osoby takie kryterium (nie przysługuje za staż pracy ) czy w przyszłości do tej kwoty będę mogła doliczyć premię? Czy jest konkretny przepis mówiący, że wszystkie składniki wynagrodzenia stanowią o kwocie nie niższej niż 1850,00 (od nowego roku)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakim terminie nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej powinien wykonać badania kontrolne, jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni, zwolnienie kończy się dnia 30 czerwca br., a po zakończeniu zwolnienia nauczyciel zamierza korzystać z urlopu wypoczynkowego? Kiedy należy wydać nauczycielowi skierowanie na badania? Kiedy nauczyciel powinien wykonać badania i dostarczyć orzeczenie dyrektorowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi, który nabędzie prawo do świadczenia kompensacyjnego korzystniejszą opcją finansową będzie skorzystanie z niego czy ewentualnie ze względu na stan zdrowia zasiłek chorobowy i świadczenie rentowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nowo utworzona placówka niepubliczna powinna składać wniosek rejestracyjny do GIODO? Jest to placówka oświatowa.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim 171 dni ciągłego zwolnienia. L4 zakończył w piątek 22. kwietnia 2016 roku a od poniedziałku 25 kwietnia zaczął przebywać na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Po zakończeniu urlopu (bez przeprowadzenia badań kontrolnych) od razu udał się na kolejne zwolnienie L4. Jak liczyć 182 dni zwolnienia w takim przypadku? Czy musi być zachowana ciągłość 182 dni i te dwa dni przerwy w weekend przed urlopem powodują, że teraz znów będzie mógł "chorować" 182 dni po rocznym urlopie? Zaznaczam, że każde zwolnienie i zaświadczenie o urlop był wystawiony przez tego samego specjalistę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe