Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany jest od 8 lat zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przez cały ten okres realizuje prawie 1,5 etatu. Dyrektor nie chce się zgodzić na zatrudnienie na podstawie mianowania. Czy dyrektor może taką decyzję podjąć, tzn. zatrudniać w takiej sytuacji na podstawie umowy o pracę, a nie na podstawie mianowania?
Jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie warunki określone w art. 10 ust 5 Karty Nauczyciela, dyrektor musi zatrudnić go poprzez mianowanie. Przepis ten nie daje dyrektorowi możliwości zatrudnienia na podstawie mianowania, lecz nakazuje to. W takim przypadku nauczyciel ma możliwość wystąpienia w każdej chwili do sądu pracy o ustalenie podstawy jego zatrudnienia.
Również ust. 5a tego artykułu wyraźnie wskazuje, że w przypadku spełnienia wymogów ust. 5 w trakcie trwania stosunku pracy, przekształca się on z mocy prawa w stosunek pracy na podstawie mianowania. Brak potwierdzenia tego na piśmie przez dyrektora, mimo iż ustawa mu to nakazuje, nie ma wpływu na przekształcenie (ono i tak się dokonuje, dyrektor to tylko potwierdza).
art. 10 ust. 5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:
1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.
5b. Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa w ust. 5a, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony np. 20 lat w szkole, trzeba w świadectwie pracy wypisywać zwolnienia lekarskie z całego okresu zatrudnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony do 11.5.2018 r. przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, następnie do 31.08.2018r. na urlopie uzupełniającym.
09.08.2018r. złożyła wniosek o urlop wychowawczy na okres od 01.09.2018r. do 31.08.2020r. W dniu 23.08.2018r. poinformowała telefonicznie dyrektora szkoły, że jest w ciąży i będzie na zwolnieniu lekarskim i złoży wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego. Moje pytanie czy nauczyciel może złożyć złożyć wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego i w jakim terminie i być na zwolnieniu lekarskim.
Za w/w nauczyciela dyrektor chciał zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas nieobecności nauczyciela- urlop wychowawczy tj. od 01.09.2018r. do 31.08.2020r.
W związku ze zmianą i rezygnacją nauczyciela z urlopu wychowawczego i przebywaniem na zwolnieniu lekarski za którego miał być zatrudniony nauczyciel, moje pytanie jak możemy teraz zatrudnić tego nauczyciela. Czy umowa ma być na czas określony za zastępstwo tj. od 01.09.2018 r. na czas nieobecności nauczyciela ale nie dłużej niż do 19.06.2018 r. czy inaczej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od niedawna pracuję w szkole jako kadrowa. W aktach pracowników część świadectw pracy i innych dokumentów jest nie potwierdzona (zgodność ksera z oryginałem) przez poprzednią Panią kadrową. Jako powinnam postąpić w takiej sytuacji? Czy sama potwierdzić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownicy niepedagogiczni przedszkola są w gotowości do pracy, świadczą pracę co drugi dzień w wymiarze 6 godzin. Jak naliczyć im wynagrodzenie i na jakiej podstawie prawnej w sytuacji epidemii koronawirusa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 2 września 2019 r. nauczycielka (n-l mianowany) została zatrudniona w pełnym wymiarze. Forma nawiązania stosunku pracy - przez mianowanie. W dniu 30 września 2019 r. zawarta umowa została rozwiązana w drodze porozumienia stron. W roku 2019 nauczycielka nie pracowała w szkole (prowadziła własną działalność gospodarczą). Ostatnie zatrudnienie w szkole trwało do 31.08.2004 r. Czy nauczycielce należy wypłacić w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia ekwiwalent za urlop? Czy też biorąc pod uwagę zapis KN (art. 65), że prawo do pierwszego urlopu nauczyciel nabywa w ostatnim dniu poprzedzającym ferie, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym ekwiwalentu nie należy wypłacać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe