Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany ukończył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego i złożył w przepisowym terminie sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. W związku z tym, że nie zależy mu na uzyskaniu stopnia awansu a dyrektor w owym czasie miał bardzo dużo innych obowiązków zapomniał o zatwierdzeniu planu. Taka sytuacja trwa już dwa lata. Jedna i druga strona nie upomina się o swoje. Jak tę sprawę rozwiązać teraz? Nadmienię tylko, że nauczyciel nie nadaje się do pracy w szkole i w najbliższym czasie zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę.
Procedury dotyczące awansu obowiązują obie zainteresowane strony: nauczyciela oraz dyrektora. Obie też strony muszą przestrzegać terminów ustalonych rozporządzeniem i ustawą, w przeciwnym wypadku dochodzi do łamania prawa.
Z pytania wynika, że dyrektor nie zatwierdził planu rozwoju zawodowego i dopuścił nauczyciela do rozpoczęcia oaz ukończenia stażu. Rozumiem, że nauczyciel złożył sprawozdanie z realizacji stażu, natomiast dyrektor sporządził ocenę dorobku zawodowego w ustawowym terminie, tj. do 21 dni od złożenia dokumentu przez nauczyciela.
Oznacza to, że powyższe postępowanie jest niezgodne z prawem, więc staż nie mógł się odbyć.
Nie ma tu znaczenia, że „nauczyciel nie nadaje się do pracy w szkole”. Jeśli taka ocena pracy jest zasadna – powinna znaleźć się w uzasadnieniu negatywnej oceny dorobku zawodowego.
W związku z powyższym nauczyciel nie może złożyć wniosku o postępowanie kwalifikacyjne z przyczyn formalnych.
Nie można bowiem dokonać lub zmieniać wpisów w dokumentach po ponad 4-ech latach od wymaganego terminu.
Podstawa prawna:
1. Karta Nauczyciela USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. (ze zm.), w szczególności Rozdział 3.
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
3. Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów to odpowiedzialność z art. 270 kk.
Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
4. § 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- czy nauczyciel przebywający na L - 4, może przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej na n-la dyplomowanego (staż zakończony 3 lata temu)
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o przykładowy plan rozwoju zawodowego dla katechety uczącego religii w szkole podstawowej i gimnazjum zgodnie z nowymi przepisami prawa oświatowego, na nauczyciela mianowanego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uzyskała stopień nauczyciela mianowanego w sierpniu 2018 r. Po przepracowaniu roku, od 1 września 20219 r. rozpoczęła staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Od 17 czerwca 2020 r. do 13 grudnia 2020 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, następnie od 14 grudnia 2020 r. do 13 grudnia 2021 r. była na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 14 grudnia 2021 r. do 6 marca 2022 r. ponownie była zwolnieniu lekarskim, a od 7 marca 2022 r. do 24 czerwca 2022 r. przebywała na urlopie uzupełniającym. Wobec powyższego bardzo proszę o informację, czy nauczycielka od 1 września 2022 r. powinna zacząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego na nowych czy na starych zasadach? Ile powinien trwać ten staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dnia 1 września 2010 roku rozpocząłem staż na nauczyciela dyplomowanego. 1 września 2011 roku powierzono mi stanowisko dyrektora. W związku z tym mam pytania:
Kiedy kończy mi się staż (31 maj czy sierpień)?
Jakie muszę mieć dokumenty załączone do wniosku o postępowanie przed komisją?
Jak mam to wszystko ugryźć? Proszę wskazać mi krok po kroku co mam robić?
Proszę o pomoc!!!
Dyrektor z pomorskiego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy treść aktu nadania stopnia awansu zawodowego należy wpisać w specjalny druk ścisłego zarachowania, czy można wypisać komputerowo na zwykłej kartce?
Czy data w akcie nadania stopnia awansu zawodowego powinna być datą sierpniową?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe