Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał powołanie do terytorialnej służby wojskowej na okres od 11.01.2020 r. do 31.12.2022 r. W dniach 11.01.2020 r. do 26.01.2020 r. odbywać będzie 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach pełnienia terytorialnej służby wojskowej. Pytanie nr 1 W podanym terminie nauczyciel powinien być na urlopie w związku z trwającymi feriami zimowymi. Czy należy nauczycielowi udzielić urlopu uzupełniającego, powołując się na art 66a pkt. KN czy też nie należy się urlop uzupełniający powołując się na art. 66 KN? Pytanie nr 2 Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch różnych szkołach, w pierwszej szkole na cały etat, w drugiej szkole na część etatu. Druga szkoła będzie wypłacać odprawę wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia dla nauczyciela, na podstawie oświadczenia nauczyciela, że nie korzystał wcześniej z takiej odprawy. Czy pierwsza szkoła też powinna wypłacić taką odprawę? Czy w tym przypadku w ogóle należy się nauczycielowi odprawa w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia dla nauczyciela?
Dopiero po dniu 31 sierpnia 2020 r. możliwe będzie stwierdzenie, czy w czasie ferii zimowych oraz letnich w naturze nauczyciel wykorzysta łącznie co najmniej 8 tygodni urlopu i czy otrzyma urlop uzupełniający – art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Tego prawa nie ustala się więc po feriach zimowych. Sama służba wojskowa w czasie ferii zimowych nie świadczy jeszcze o tym, że nauczyciel otrzyma urlop uzupełniający w 2020 r. Jeśli w czasie ferii letnich wykorzysta w naturze 8 tygodni urlopu, w ogóle tego prawa nie nabędzie w bieżącym roku.
Nauczyciel odbywający służbę wojskową np. w ramach przeszkolenia w terytorialnej służbie wojskowej nabywa prawo do odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby – art. 125 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r., poz. 1541 ze zm.). W związku z tym powinien ją wypłacić każdy z równoległych pracodawców.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy z dodatkowych środków przyznanych na dzieci ukraińskie w szkole, w związku ze zbliżającym się końcem roku kalendarzowego, możemy wypłacić nauczycielom (którzy mają najwięcej zajęć z dziećmi ukraińskimi) nagrody za pracę z tymi dziećmi? Byłaby to inna nagroda niż na Dzień Edukacji Narodowej (ta została już wypłacona), ponieważ wypłacona by była w grudniu 2022 r. ze wspomnianych środków.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 4 września 2023 r. przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o udzielenie porady. W gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017 w bibliotece zatrudnionych na pełnych etatach jest dwóch nauczycieli, chronionych przez dwa różne związki zawodowe. Nauczyciele Ci mają w przydziale po 3/4 etatu biblioteki i 1/4 etatu świetlicy. Od roku szkolonego 2017/2018 gimnazjum zostaje przekształcone w liceum ogólnokształcące. Konsekwencją tego jest likwidacja świetlicy. 1.Czy można ograniczyć tym chronionym nauczycielom zatrudnienie przydzielając po 3/4 etatu tylko nauczyciela biblioteki, gdyż nie posiadają innych kwalifikacji ? 2.Czy mogę bardziej ograniczyć zatrudnienie tym nauczycielom chronionym po 1/4 etatu, aby pełny etat przydzielić dla dyrektora szkoły jako zabezpieczenie po zakończeniu kadencji ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który chce przystąpić ponownie do konkursu na stanowisko musi mieć ocenę pracy wg nowych przepisów ( od 1.09.2018) czy może mieć ocenę pracy z 2014 r. ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel kontraktowy, który rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2021 r., do 31 maja 2024 r. w myśl nowych przepisów może złożyć wniosek do dyrektora szkoły o modyfikację planu rozwoju zawodowego w związku ze zmianą ścieżki awansu zawodowego w 2022 r. z dniem np. 1 listopada 2022 r. o skrócenie trwania stażu do 31 maja 2023 r., czy musiałby być to wniosek z datą 1 września 2022 r.? Chodzi o datę złożenia wniosku, a modyfikacja miałaby dotyczyć skrócenia odbywania stażu do 31 maja 2023 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe