Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel otrzymał zgodę na organizację wycieczki do Dubaju dla uczniów z naszej szkoły. Ku memu zdziwieniu znalazł 33 uczniów - wszyscy z naszej szkoły. W wycieczce ze szkoły jedzie 2 nauczycieli jako opiekunowie (wliczeni w koszty wycieczki) i 5 nauczycieli (z naszej szkoły) to uczestnicy wraz z małżonkami. 5 nauczycielom wyraziłem zgodę na dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dwoje członków komisji opiniującej wydatkowanie z ZFŚS wyraziło opinie, że dyr. preferuje niektórych nauczycieli i łamie zasady wydatkowania finansów mimo, że w regulaminie jest zapis o dofinansowaniu krajowych i zagranicznych wczasów oraz wycieczek pracowniczych organizowanych przez lub zakupionych przez pracodawcę. Wymienieni dostaną dofinansowanie zgodnie z progiem dochodowym. Czy moja decyzja jest błędna i przekraczam swoje uprawnienia? Mam zamiar podpisać umowę. Dodam, że wycieczka odbędzie się w czasie ferii szkolnych w styczniu 2020 r. Nie prosiłem komisji o opiniowanie wymienionej wycieczki. W szkole jest już podpisana umowa - wycieczka do Białorusi (czerwiec 2020) oraz zebranych jest 18 chętnych na wycieczkę - lipiec/sierpień 2020 r. W szkole pracuje 114 pracowników w tym 81 nauczycieli i wszyscy korzystają ze świadczeń zgodnie z progiem dochodowym.
Poszczególnym pracownikom nie przysługuje roszczenie o przyznanie konkretnego świadczenia tylko na podstawie regulaminu ZFŚS; świadczenie musi więc zostać przyznane konkretnej osobie przez dyrektora. Ponadto świadczenia są przyznawane zgodnie z kryterium socjalnym, czyli w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i majątkowej, a więc nie jest tak że dane świadczenie otrzymają wszyscy pracownicy, ale w różnej wysokości – art. 8 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1352). Jeżeli zgodnie z regulaminem ZFŚS jako kryterium przyznania dofinansowania wypoczynku zastosowano kryterium dochodowe (np. w przeliczeniu na członka rodziny) i przemawiało to za przyznaniem dofinansowania wypoczynku tylko niektórym pracownikom, postępowanie dyrektora jest prawidłowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy ukarać nauczyciela za obrażanie innych pracowników? Podczas przerwy międzylekcyjnej pracownik obsługi wszedł do pracowni. Po pewnym czasie w pracowni pojawił się nauczyciel, którego bardzo oburzył fakt, że pracownik obsługi stoi przy jego biurku i coś sprawdza. W trakcie tego "spotkania" doszło do niepotrzebnych potyczek słownych, w trakcie których nauczyciel używał wulgarnych słów. Przeprowadziłam (kolejnego dnia), w obecności wicedyrektora rozmowę wyjaśniającą z nauczycielem, który twierdził, że dopiero po tym jak pracownik obsługi zwrócił się do niego używając wulgarnego słownictwa, odreagował w niewłaściwy sposób. Z pracownikiem obsługi nie przeprowadziłam rozmowy, ponieważ znajduje się na zwolnieniu. Czy oprócz notatki służbowej powinnam na tego nauczyciela nałożyć karę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób dyrektor szkoły ma dokonać rezygnacji z funkcji w trakcie trwania powierzenia? Do kogo kierować rezygnację,a kto jest adresatem wypowiedzenia umowy o pracę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co powinno zawierać oświadczenie dyrektora o stanie kontroli zarządczej za poprzedni rok?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące gromadzenia dokumentacji uczniów, którzy przenoszą się do innej szkoły. Dotychczas sekretariat przekazywał uczniowi zmieniającemu szkołę pełną dokumentację, łącznie z wnioskiem o przyjęcie do szkoły. Można powiedzieć, że w szkole ślad po takim uczniu pozostawał tylko w arkuszach oraz dzienniku. Czy sekretariat nie powinien archiwizować przynajmniej kopii dokumentów takiego uczni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób rozliczać dotację na osobę z orzeczeniem? Całość na realizację zadań z orzeczenia? Czy tę część, która przypada na każdego ucznia (np. 700 zł), na bieżące utrzymanie, a resztę na realizację zadań?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe