Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywał często na zwolnieniach lekarskich tj. od 1 września 2017 r. było to zawsze zwolnienie minimum 12-dniowie i były 4 okresy niezdolności do pracy - razem 52 dni. 18 grudnia na dzień przed zakończeniem kolejnego zwolnienia lekarskiego wystawiłam skierowanie na kontrolne badanie medycyny pracy w związku z częstymi, dezorganizującymi działalność szkoły, nieobecnościami w pracy nauczyciela, Sekretarz szkoły wykonał telefon do nauczyciela i poinformował, że zostało wystawione skierowanie na badania kontrolne i prosimy o umówienie się na badanie medycyny pracy. Po kilku kilkunastu minutach nauczyciel oddzwonił i przekazał wiadomość, że nie pójdzie na badania, bo: idzie na urlop dla poratowania zdrowia. 20 grudnia przedstawił wniosek o urlop dla poratowania zdrowia z wsteczną datą na orzeczeniu tj. 11 grudnia. Wcześniej nie informował o takim orzeczeniu. Dyrektor szkoły podtrzymał swoją decyzję o skierowaniu nauczyciela na kontrolne badanie lekarskie. Czy dyrektor w takiej sytuacji może odmówić udzielenia urlopu? Czy dyrektor powinien złożyć w tej kwestii odwołanie - zgodnie z prawem ma na to 14 dni od daty otrzymania orzeczenia? Jak powinno wyglądać takie odwołanie? We wniosku i orzeczeniu okres urlopu powinien rozpocząć się 27 grudnia, a więc jeśli dyrektor złoży w ustawowym terminie odwołanie do lekarza, to czy powinien udzielić tego urlopu, a potem, po rozpatrzeniu odwołania, zdecydować, co robić dalej czy może udzielić urlopu i żądać w tym czasie dostarczenia badań medycyny pracy, na które sam skierował nauczyciela? Nadmienię, że od września dyrektor dostał dwie prośby od dyrektorów innych szkół o przeniesienie służbowe nauczyciela, z których dyrektorzy wycofywali się, a działo się to zwykle na zwolnieniu lekarskim nauczyciela. Prośby te oznaczały, że nauczyciel nie ma kłopotów zdrowotnych i chce zmienić pracę,
Nauczyciel ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia (o ile oczywiście spełnia warunki określone w art. 73 Karty Nauczyciela), a dyrektor ma obowiązek takiego urlopu udzielić na zasadach obowiązujących do końca 2017 roku. Zgodnie bowiem z art. 141 ustawy z dnia 27.10.2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, nauczycielom, którzy przed dniem 1 stycznia 2018 r. uzyskali orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, udziela się tego urlopu na dotychczasowych zasadach.
Dyrektor może (nie musi) w każdym przypadku odwołać się od orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. Wówczas nie udziela urlopu do czasu otrzymania ostatecznego orzeczenia lekarskiego od organu odwoławczego.
Jeżeli dyrektor udzieli nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia to nie ma podstaw do żądania dostarczenia kontrolnych badań lekarskich - nauczyciel jest niezdolny do pracy skoro przebywa na urlopie zdrowotnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy prawidłowo naliczono dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły? Dodatek funkcyjny dla sekretarza szkoły nalicza się zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. W rozporządzeniu tym nie ma określonych konkretnych kwot dodatku dla sekretarzy szkól, a są tylko pewne ograniczenia co do jego maksymalnej wysokości. W przypadku sekretarzy szkół zostało zastrzeżone, że dodatek funkcyjny nie może przekroczyć 80% najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Na obecną chwilę w gminie najniższym wynagrodzeniem jest wynagrodzenie wynoszące 1850,00 zł brutto, czyli maksymalna kwota przyznanego dodatku to 1480,00. Czy jeśli sekretarz ma wyższą zasadniczą i jest naliczony dodatek funkcyjny 20% od jego zasadniczej, ale nie przekracza kwoty 1480,00 to jest to błędne naliczenie ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w 2006 r. ukończył trzyletnie nauczycielskie kolegium języków obcych, w 1999 r. uzyskał tytuł magistera z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy posiadając takie kwalifikacje nauczyciel może uczyć angielskiego w przedszkolu i klasach I-III SP?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, doznał złamania paliczka środkowego piątego palca ręki prawej. Jakie są procedury, aby zgłosić zdarzenie w ZUS i jakie są do tego potrzebne dokumenty? Jak należy rozliczyć godziny pracownika/nauczyciela – liczymy tylko stawkę godzin z umowy z danego dnia bez nadgodzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ksiądz zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela, dostał wezwanie na zebranie kapłańskie (okazał dokument). Czy przysługuje mu z tego tytułu jakieś inne zwolnienie od pracy (oprócz urlop bezpłatny lub zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie rodzicielskim od 5 listopada 2013r. roczny urlop. Jaki przysługuje mu urlop wypoczynkowy, czy 56 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe