Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracuje w podstawowym miejscu pracy (szkole) oraz w dodatkowym miejscu pracy (szkole). W dodatkowym miejscu pracy udokumentował 20 lat pracy -świadectwa pracy i 7 lat pracy w tej szkole. Jaki dodatek stażowy mu się teraz należy i jaka nagroda jubileuszowa?
W dodatkowym miejscu pracy w stażu uprawniającym do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia (20 lat) i okres bieżącego zatrudnienia w dodatkowym miejscu pracy (7 lat), czyli nauczyciel powinien otrzymać nagrodę za 25 lat pracy – art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 i § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418.
Z kolei w stażu uprawniającym do dodatku za wysługę lat uwzględnia się okres bieżącego zatrudnienia (7 lat) oraz te zakończone okresy pracy z 20 lat, które nie zostały wliczone do stażu w podstawowym miejscu pracy, czyli na pewno dodatek przysługuje w wysokości co najmniej 7%. Natomiast w sytuacji, gdy łączne zatrudnienie u obydwu pracodawców nie przekracza pełnego pensum, również w dodatkowym miejscu pracy wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, czyli dodatek wyniósłby maksymalną wysokość 20% - art. 33 ust. 1 KN, § 7 ust. 1 – 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy, Dz.U. z 2014 r., oz. 416 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dzień dobry,
Proszę o wyjaśnienie,która ze szkół powinna / czy musi?/ zapłacić n-lowi za"powstałą" nadgodzinę? Sytuacja jest następująca: N-el w-f w macierzystej szkole ma 15g zajęć i uzupełnia etat w innej, w której ma 4g zajęć /2gx2kl./ uważam,że ta szkoła powinna zatrudnić n-la na tą -1g.?,jednak dyr.tej szkoły chce przenieść ciężar finansowy na szk.macierzystą.Czy jest to zgodne z przepisami?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy publiczna szkołą feryjną. Planujemy zatrudnić nauczyciela, który ukończył studia licencjackie, ale bez przygotowania pedagogicznego. Zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy byłoby na czas określony od 28.09 do 25.06.2021 r. na cały etat, tj. 18/18 pensum nauczyciela, do tego miałby 9/18 godzin ponadwymiarowych.
1. Jak ma wyglądać zapis w umowie, jeśli chodzi o czas pracy i godziny ponadwymiarowe? Czy wystarczyłoby: wymiar czasu pracy 18/18, w tym liczba godzin dydaktycznych 18/18?
2. Czy muszę uwzględnić w umowie godziny ponadwymiarowe w liczbie 9/18?
3. Czy godziny ponadwymiarowe są płacone jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym z Karty Nauczyciela?
4. Czy takiemu nauczycielowi zatrudnionemu z Kodeksu pracy należy się dofinansowanie na studia z przygotowania pedagogicznego i uzupełniające magisterskie z funduszu doskonalenia zawodowego nauczycieli?
5. Czy można mu przyznać dodatek motywacyjny?
6. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje?
7. Czy korzysta z urlopu jak pozostali nauczyciele częściowo w trakcie ferii zimowych? Umowa do 25.06.2021 r., więc za pozostałe dni wypłacamy ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka jest zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 14/18. W tym roku szk. pracuje zgodnie z aneksem zawartym na rok szkolny 2015/16 w wymiarze 18/18. Czy przysługuje jej roczny urlop zdrowotny? W przyszłym roku będzie pracowała również w niepełnym wymiarze godzin.
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór dokumentu potwierdzającego zatrudnienie przez mianowanie. nauczyciel pracował w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie, a od września rozpoczął pracę w szkole prowadzonej przez gminę. Są warunki do zatrudnienia przez mianowanie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe