Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy publiczna szkołą feryjną. Planujemy zatrudnić nauczyciela, który ukończył studia licencjackie, ale bez przygotowania pedagogicznego. Zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy byłoby na czas określony od 28.09 do 25.06.2021 r. na cały etat, tj. 18/18 pensum nauczyciela, do tego miałby 9/18 godzin ponadwymiarowych. 1. Jak ma wyglądać zapis w umowie, jeśli chodzi o czas pracy i godziny ponadwymiarowe? Czy wystarczyłoby: wymiar czasu pracy 18/18, w tym liczba godzin dydaktycznych 18/18? 2. Czy muszę uwzględnić w umowie godziny ponadwymiarowe w liczbie 9/18? 3. Czy godziny ponadwymiarowe są płacone jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym z Karty Nauczyciela? 4. Czy takiemu nauczycielowi zatrudnionemu z Kodeksu pracy należy się dofinansowanie na studia z przygotowania pedagogicznego i uzupełniające magisterskie z funduszu doskonalenia zawodowego nauczycieli? 5. Czy można mu przyznać dodatek motywacyjny? 6. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje? 7. Czy korzysta z urlopu jak pozostali nauczyciele częściowo w trakcie ferii zimowych? Umowa do 25.06.2021 r., więc za pozostałe dni wypłacamy ekwiwalent?
Osoba, która nie posiada wymaganych kwalifikacji i przygotowania pedagogicznego, jako pracownik niepedagogiczny zatrudniony na podstawie art. 15 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910 oraz ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 z racji tego, że nie jest nauczycielem: 1) nie ma przydzielanych godzin ponadwymiarowych, ponieważ mogą je realizować wyłącznie osoby zatrudnione na stanowisku nauczyciela – art. 35 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215; 2) nie może zostać zatrudniona na 1,5 etatu ze stałymi godzinami nadliczbowymi – art. 129 § 1 i art. 151 § 1 pkt 2 KP, a więc wymiar zatrudnienia wskazany w umowie o pracę wynosi 18/18 – art. 29 § 1 pkt 4 KP; 3) nie otrzyma wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, które jest wypłacane wyłącznie nauczycielom, a nie pracownikom niepedagogicznym, którzy takich godzin w ogóle nie realizują – art. 35 ust. 3 KN; 4) nie korzysta ze środków przewidzianych na doskonalenie zawodowe nauczycieli, skoro nie jest nauczycielem – art. 70a w zw. z art. 1 ust 1 KN; 5) nie ma prawa do zastrzeżonego wyłącznie dla nauczycieli dodatku motywacyjnego – art. 30 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 KN; 6) roczna podstawa wymiaru urlopu wynosi 20 albo 26 dni w zależności od ogólnego stażu pracy – art. 154 § 1 KP, a więc jeśli staż nie przekracza 10 lat, w podanym okresie w razie zatrudnienia na pełen etat urlop wyniesie: 10/12 * 20 dni = 17 dni roboczych – art. 155 1 , art. 1552a - 1553 KP, natomiast urlop nie przysługuje w okresie ferii i w czasie ich trwania, co jest zastrzeżone wyłącznie dla nauczycieli (art. 64 ust. 1 w zw. z art. 1 ust. 1 KN); 7) urlop jest udzielany w terminie przewidzianym w planie urlopów albo indywidualnie uzgodnionym z dyrektorem – art. 163 KP, a jeśli nie zostanie wybrany w naturze w okresie zatrudnienia, będzie przysługiwał ekwiwalent – art. 171 § 1 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Dyrektor dostał powiadomienie o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko nauczycielowi podejrzanemu o czyn z art. 178a KK, który kierował samochód w stanie nietrzeźwości. Jakie czynności powinien podjąć dyrektor?
- Nauczycielka jest zatrudniona w dwóch szkołach, posiada 28-letni staż pracy. Dodatek stażowy otrzymuje w szkole, w której zatrudniona jest w pełnym wymiarze na podstawie KN. Pytanie dotyczy czy nauczycielce przysługuje dodatek stażowy w drugiej szkole, w której zatrudniona jest na 1/2 etatu na podstawie KP ( w szkole tej posiada 14- letni staż pracy)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie.
Jestem po operacji nowotwora złośliwego piersi,przebywam na zasiłku chorobowym (tj. 182 dni). obecnie składam dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny.Czy organ prowadzący może odwołać mnie z funkcji dyrektora, jeśli będę przebywała na zasiłku rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy art.222 prawa oświatowego.Przepis ten odnosi się zarówno do nauczycieli szkół samorządowych, jak i nauczycieli szkół niesamorządowych, o ile nauczyciele ci zatrudnieni są na podstawie stosunku pracy. Czy jest wymagana zgoda od nauczyciela przedszkola w przypadku podjęcia dodatkowego zatrudnienia, a także na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na podstawie umowy zlecenia. Czy ten przepis dotyczy tylko nauczycieli szkół?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe