Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim obecnie powyżej 30 dni. Czy mam prawo zabrać dodatek za wychowawstwo i dodatek za trudne warunki pracy? Czy przyznany dodatek motywacyjny w sierpniu należy wypłacać ?
W czasie zwolnienia lekarskiego nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za pracę (w tym do dodatku za wychowawstwo, za warunki pracy, motywacyjnego) tylko ma prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, w podstawie którego uwzględnia się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki, które były wypłacane nauczycielowi w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 80, art. 92 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. z 2019 r. poz. 645).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi będącemu kierownikiem w placówce wychowania pozaszkolnego (placówce nieferyjnej) zatrudnionego na 30 godzin dydaktycznych-powierzono kierowanie wypoczynkiem (półkolonie) w czasie ferii zimowych. Półkolonie są przewidziane w godz. od 8-16. Czy należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe (10 godzin)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi-emerytowi i emerytowi administracji i obsługi należą się wczasy pod gruszą z ZFŚS? Nadmieniamy, że nie mamy takiego zapisu w regulaminie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Proszę o podanie pensum nauczyciela prowadzącego zajęcia rewalidacyjne lub socjoterapeutyczne zatrudnionego na 4 godz. w szkole podstawowej. Nadmieniam, że uchwałą Rady Gminy takie pensum nie jest ustalone.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakiś czas temu pytałem Państwa w tej dokładnie sprawie. Byłem jednak nieścisły w nazewnictwie. Pytałem bowiem o koło związkowe a nie o grupę. Zatem ponawiam zapytanie, czy dwie panie (nota bene siostry bliźniaczki), które założyły sobie w szkole "grupę związkową" (Międzyzakładowa Organizacja Związku Zawodowego "Oświata") i uczyniły się przewodniczącą i jej zastępczynią, rzeczywiście podlegają związkowej ochronie przed ewentualnym zwolnieniem? Jesteśmy dużą szkołą, w której działa ZNP i Solidarność Oświatowa, obydwie organizacje mają wielu członków. Wspomniane Panie koło związkowe założyły, gdyż są w grupie nauczycielek potencjalnie zagrożonych zwolnieniem z przyczyn organizacyjnych. Czy każdy może tak postąpić i związać pracodawcy ręce czyniąc się "nietykalnym"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe