Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia od 20 grudnia 2017 do 20 grudnia 2018. Czy zgodnie ze obowiązującymi od 1 stycznia 2018r. zmianami KN art 66a.1. będzie mu przysługiwać urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni? Czy nauczyciel może zrezygnować z urlopu uzupełniającego i otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Zmiany dot. urlopów nauczycielskich, w tym urlopu uzupełniającego obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela, urlop uzupełniający przysługuje m.in. w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w związku z przebywaniem na urlopie dla poratowania zdrowia. W 2018 roku nauczyciel nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w trakcie ferii zimowych i wakacji, więc będzie mu przysługiwał urlop uzupełniający w wymiarze 8 tygodni. Urlopu tego nie można zamienić na ekwiwalent, lecz należy udzielić go w naturze. Ekwiwalent przysługuje jedynie w przypadkach określonych w art. 66 ust. 2 KN, tj, w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy możliwe jest prowadzenie przez nauczyciela nieodpłatnych zajęć dodatkowych w przedszkolu w zamian za wolne godziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola została powołana do odbycia Terytorialnej Służby Wojskowej. W trakcie pobytu miała urlop wypoczynkowy. Czy powinna mieć urlop bezpłatny w tym czasie? Czy należy jej się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuje za odpowiedź na zadane pytanie, ale proszę o interpretację art. 67 c Karty Nauczyciela, kogo ten artykuł dotyczy. Przesyłam jeszcze raz moje pytanie oraz Państwa odpowiedź. Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 9/18 . W okresie od 01.09.2016r. do 23.06.2017r. przebywała na urlopie wychowawczym (do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych). Od 24.06.2017r. do 31.08.2017r. wykorzystała urlop wypoczynkowy. Czy prawidłowo został udzielony urlop wychowawczy. Czy bezpośrednio po urlopie wychowawczym nauczyciel może wykorzystać urlop wypoczynkowy. 2/ Nauczyciel ten ponownie zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od dnia 01.09.2017r. Czy można udzielić nauczycielowi urlopu wychowawczego do dnia 22.06.2018r. / do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych/ czy do 31.08.2018r.? Pierwsza część urlopu wychowawczego została udzielona nieprawidłowo, jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie przepisów KN i rozpoczyna urlop wychowawczy po zakończeniu ferii letnich. Zgodnie z art. 67a ust. 3 KN w takim przypadku termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego, czyli odpowiednio do dnia 31 sierpnia 2017 r. oraz 31 sierpnia 2018 r. W takim przypadku termin udzielonego urlopu ulega odpowiedniemu przedłużeniu do 31 sierpnia 2018 r. na wniosek (za zgodą nauczyciela), którego należy poinformować o niemożliwości udzielenia urlopu tylko do ostatniego dnia zajęć dydaktycznych. Udzielenie urlopu wychowawczego do dnia 23 czerwca 2017 r. oraz do dnia 22 czerwca 2018 r. jest prawidłowe jedynie, gdy nauczyciel jest zatrudniony w niesamorządowej jednostce oświatowej na podstawie przepisów KP oraz korzysta z urlopu wyłącznie zgodnie z art. 186 KP.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasze gimnazjum jest wygaszane, a zakończenie działalności nastąpi z dniem 31 sierpnia 2019 r. (wypada sobota).
Z jaką datą powinny być wystawione świadectwa pracy pracownikom?
Czy z datą 30 sierpnia 2019 r. (piątek)?
Czy z datą 31 sierpnia 2019 r. (sobota)?
Nadmieniam, że 01.09.2019 r. (niedziela), a następny dzień roboczy czyli 02.09.2019 r. jako jednostka nie będzie posiadać już uprawnień, bo z dniem 31.08.2019 r. działalność zostanie zakończona.
Nadmieniam, że kontaktowałam się w tej sprawie z PIP-em, ale twierdzącej odpowiedzi nie otrzymałam.
Natomiast biorąc pod uwagę ZUS to nie jestem taka pewna, czy w przyszłości data 30.08.2019 r., a zatrudnienie pracowników do 31.08.2019 r. nie będzie kwestionowane.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej prowadzi zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 20/18 godz. Czy dodatkowe 2 godziny rewalidacji w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej może realizować z pensum 18 godzinnego (jako godziny ponadwymiarowe), czy musi mieć dodatkową umowę w wymiarze 2/22.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe