Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na urlopie macierzyńskim od 03.06.2017 do 02.06.2018 r. Czy po powrocie z urlopu ma prawo do urlopu wypoczynkowego i w jakim wymiarze. Nauczyciel zatrudniony jest na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze.
Za 2017 rok, w szkole feryjnej nauczyciel ma prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 tygodni (o ile wykorzystał 2 tygodnie urlopu podczas ferii zimowych), na podstawie art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela. W lipcu i sierpniu 2018 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego za 2018 rok, a urlopu uzupełniającego za 2017 rok należy udzielić - częściowo w czerwcu i we wrześniu (w porozumieniu z nauczycielem).
W szkole nieferyjnej, zakładając, że nauczyciel nie wykorzystał w ogóle urlopu w 2017 roku, ma prawo do zaległego urlopu w przysługującym wymiarze 35 dni, na podstawie art. 66a Karty Nauczyciela. Jeżeli wykorzystał tylko część z 35 dni urlopu, to przysługuje mu odpowiednia część niewykorzystanego urlopu oraz urlop za 2018 rok w pełnym wymiarze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące świadectwa pracy. Zaczynałam pracę 31 lat temu i nie otrzymałam z 2 szkół świadectw pracy (pracowałam po 1 roku w każdej - w tej samej gminie). Druga ze szkół została zlikwidowana i podobno pierwsza przejęła dokumentację. Teraz okazało się, ze ani w Urzędzie Gminy, ani w tej drugiej szkole nie ma moich akt osobowych, tylko listy płac w archiwum szkoły. Dyrektor oświadczył, że na tej podstawie nie może mi wystawić duplikatu świadectwa pracy. Czy ma rację? Ponadto w domu mam jeszcze kilka dokumentów z tamtych lat, np. umowy o pracę, zaświadczenia o zarobkach, dodatkach przyznanych, a także książeczkę ubezpieczeniową z pieczątkami szkół. Czy na tej podstawie mogę domagać się duplikatów świadectw pracy? Czy zakład pracy może odmówić wystawienia świadectwa pracy/jego duplikatu? Jak załatwić tę sprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o poradę, kiedy mogę rozwiązać umowę o pracę z n-lką religii. N-lka zatrudniona jest na umowę o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 7/18. W dniu 27 maja 2009r. n-lka, dopiero później dyrektor, otrzymała od księdza decyzję o cofnięciu misji kanonicznej ze skutkiem od 31 sierpnia 2009r. Dnia 28 maja n-lka nie pojawiła się w szkole, ponieważ mając 7 godzin pracowała 2 razy w tygodniu. Zatem 29 maja wysłałam pocztą rozwiązanie umowy o pracę. N-lka nie przyjęła poczty. Dokument wrócił do mnie 3 czerwca. Natomiast w dniu 1 czerwca otrzymałam od n-lki zwolnienie lekarskie od 29 maja. Radca prawny u którego byłam powiedział mi, że n-lka jest teraz chroniona, bo przebywa na zwolnieniu lekarskim, które miało trwać 1 miesiąc. Po miesiącu n-lka przyniosła kolejne zwolnienie, które mówiło już o ciąży. Zwolnienie było wykorzystane maksymalnie, po czym n-lka przebywała na świadczeniu rehabilitacyjnym do rozwiązania. Urodziła w kwietniu i obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim. Proszę o poradę, kiedy mogę rozstać się z tą panią. Zaznaczę, że pani była i jest zatrudniona na cały etat w innej szkole i w innej miejscowości. Dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej.
- Od października placówkę prowadzi stowarzyszenie. Zgodnie z przepisami nie utworzono zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Spływają natomiast pieniądze z rat pożyczek. Czy można i jeśli tak to na jakiej podstawie dysponować tymi środkami i jak je wydatkować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole został zatrudniony nauczyciel na zastępstwo na 5 dni. Ile urlopu należy się za te 5 dni? Zatrudniony nauczyciel nie świadczył żadnej innej pracy w okresie zatrudnienia na zastępstwie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi przedszkola nieferyjnego nie wypłacono za wrzesień średniej urlopowej z nadgodzin. Nauczyciel we wrześniu przebywał siedem dni na urlopie. Jaka podstawa prawna reguluje zaistniałą sytuację? Nadmieniam iż placówka prowadziła dyżur wakacyjny w lipcu natomiast w sierpniu wszyscy nauczyciele przebywali na urlopach wypoczynkowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe