Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 01.09.2011 do 29.02.2012. W dniu 26.09.2011 ma przejść operację kolana, po której będzie miał zwolnienie lekarskie. Czy może przerwać urlop dla poratowania zdrowia na czas zwolnienia lekarskiego i czy dzięki temu przesunie mu się urlop?
Przerwanie urlopu dla poratowania zdrowia może nastąpić jedynie w przypadku, gdy dyrektor stwierdzi, że nauczyciel w trakcie urlopu podejumje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową - art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela. Przepis ten mówi wręcz o odwołaniu z urlopu, a żaden inny nie zawiera możliwości jego przerwania.
Istniej możliwość przerwania urlopu zdrowotnego przez samego nauczyciela, ale jedynie na podstawie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do pracy.
Przesunięcie urlopu z powodu zwolnienia lekarskiego nie jest możliwe, gdyż przepisy nie przewidują przesunięcia z żadnego powodu. Ponadto, po przerwanym urlopie, kolejnego można udzielić dopiero po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu - art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka została zatrudniona w szkole od 01.09.2008r. i pracuje do chwili obecnej. W momencie zatrudnienia nie przedstawiła dokumentów potwierdzających staż pracy. Dnia 20.06.2018 r. przedłożył następującą dokumentację:
1. Oświadczenie wnioskodawcy,
2. Zaświadczenie Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko,
3. Zeznanie dwóch świadków,
4. Zaświadczenie z ewidencji gruntów,
5. Zaświadczenie potwierdzające meldunek.
Na podstawie przedstawionej dokumentacji nauczycielowi zaliczono do stażu okres pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika od 10.12.1998 r. do 30.09.2001 r.
Czy nauczyciel powinien otrzymać wyrównanie za wysługę lat za okres 3 lat wstecz?
Zgodnie z Ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018r. poz. 967), Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dostatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za prace w dni wolne od pracy (Dz. U. z 2014r. poz. 416 ze zm.), Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. Nr 128, poz. 1418), Ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczeniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310)
Organ Prowadzący twierdzi że nie należy się wyrównanie wstecz dla pracownika i powołuje się na: Uchwalony przez siebie Regulamin określający wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy i niektórych innych składników wynagrodzenia oraz dodatku mieszkaniowego na § 3 ust. 3 pkt a) w brzmieniu „dodatek za wysługę lat przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki dodatku z zastrzeżeniem pkt b)” Pkt. b) w brzmieniu „początkiem miesiąca, w którym nastąpiło nabycie prawa do dodatku jeżeli nastąpiło z pierwszym dniem miesiąca”.
Czy nauczyciel na dzień dzisiejszy ma prawo do wyrównania za okres 3 lat wstecz? Jeśli tak to za jaki okres i która podstawa prawna jest właściwa w opisanej sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch szkołach na terenie jednej gminy na odrębnych umowach w każdej na czas nieokreślony (każdy etat ponad 1/2), czy może on otrzymać urlop dla poratowania zdrowia? I czy w każdej ze szkół?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć godziny nauczyciela pracującego w świetlicy? Nauczyciel prowadzi zajęcia świetlicowe trwające 45'. Czy zlicza je z całego tygodnia dodając po 45'? Czy 45' traktuje się jak godzinę pracy, czyli podaje w rozliczeniu 1 godzina, a nie 45'?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi sprawującemu funkcję Społecznego Inspektora Pracy ( osoba chroniona ) można ograniczyć dodatek motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe