Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch szkołach na terenie jednej gminy na odrębnych umowach w każdej na czas nieokreślony (każdy etat ponad 1/2), czy może on otrzymać urlop dla poratowania zdrowia? I czy w każdej ze szkół?
Zgodnie z art. 73 Karty Nauczyciela, urlop dla poratowania zdrowia może być udzielony nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. Dodatkowo, przy pierwszym urlopie wymagany jest 7-letni okres pracy w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 etatu przypadający bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu.
Podczas przebywania na urlopie zdrowotnym nauczyciel nie może pracować ani prowadzić innej działalności zarobkowej.
Z powyższego wynika, że w przypadku zatrudnienia w kilku szkołach, nauczyciel może przejść na urlop dla poratowania zdrowia, jeżeli chociaż w jednej z nich jest zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony. W przypadku, gdy np. w drugiej szkole jest zatrudniony w niepełnym wymiarze, w szkole macierzystej korzysta z urlopu, a w drugiej szkole rozwiązuje umowę. W przypadku, gdy w obu szkołach jest zatrudniony w pełnym wymiarze i na czas nieokreślony - w obu szkołach korzysta z urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielowi objętego ochroną związkową włączonego gimnazjum do szkoły podstawowej zaproponowałam w arkuszu organizacyjnym na nowy rok szkolny etat łączony (j. angielski i świetlice), ponieważ nie ma już klas gimnazjum nie mam tyle godzin j. angielskiego. Nauczycielce zmieni się pensum. Nadmieniam, że wielu nauczycieli będzie miało etaty łączone, nikt nie kwestionuje, cieszą się, że mają pracę. Pani chce, abym zabrała godziny dydaktyczne innej nauczycielce j. angielskiego. Czy Pani nie nadużywa swojej ochrony związkowej? Czy proponowanie takiego rozwiązania dyrektorowi jest etyczne? Zapowiedziała, że skieruje sprawę do sądu. Czy jako dyrektor dbający o wszystkich nauczycieli jestem na straconej pozycji w sądzie? Przecież straciła godziny w klasach gimnazjalnych, nie mam jej z czego dać, jest mniej o dwa oddziały w szkole. Czy sąd nie bierze takich okoliczności pod uwagę?
- Jakie kwalifikacje powinien mieć kierownik wycieczki szkolnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
moje pytanie będzie dotyczyło odpłatności za godziny uciążliwe. Mam ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym + sprzężenia. Chłopiec ten uczęszcza do klasy 4, ma nauczyciela współorganizującego kształcenie. Realizuje inną postawę programowa. Czy powinnam wypłacać dodatek za warunki uciążliwe. Jeśli tak, to komu- nauczycielom uczącym w oddziale, nauczycielowi współorganizującemu kształcenie? Bardzo proszę o poradę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel informatyki od grudnia 2017 roku do grudnia 2018 roku przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. W czasie tego urlopu zakupił okulary i wystąpił do dyrektora szkoły o zrefundowanie zakupu tych okularów. Czy takiemu nauczycielowi na urlopie należy się zwrot kosztów, tym bardziej że nie wykonuje on żadnych czynności służbowych z wykorzystaniem komputera?
- Jak można zmienić umowę przez mianowanie z nauczycielem emerytowanym na umowę o pracę. Nauczyciel nie chce mieć całego etatu i czy na wniosek nauczyciela można zmienić taką umowę?
Jak napisać taki wniosek, na jaki art. się powołać? Jak powinien wyglądać taki wniosek?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe