Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, doznał złamania paliczka środkowego piątego palca ręki prawej. Jakie są procedury, aby zgłosić zdarzenie w ZUS i jakie są do tego potrzebne dokumenty? Jak należy rozliczyć godziny pracownika/nauczyciela – liczymy tylko stawkę godzin z umowy z danego dnia bez nadgodzin?
Odpowiedź jest uzależniona od stanowiska pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy. Jeżeli pracownik zamierza ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS, powinien wniosek w tej sprawie (z danymi identyfikacyjnymi swoimi i pracodawcy) złożyć do pracodawcy, który w związku z tym będzie miał obowiązek skompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy.
Dokumentacja ta obejmuje w szczególności (a więc nie wyłącznie oraz w zależności od sytuacji):
- protokół powypadkowy;
- prawomocny wyrok sądu pracy;
- kartę wypadku;
- zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony.
Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji pracownika pracodawca przekaże wniosek z dokumentacją do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pracownika, zgodnie z § 1-3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. z 2020 r., poz. 233).
Nie wiadomo, czy nauczyciel w dniu wypadku prowadził zajęcia, a w związku z tym niemożliwe jest udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, jak należy rozliczyć czas pracy. Jeśli z jego powodu nie poprowadził zajęć z uczniami, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe ani za nieprzepracowane godziny w ramach etatu; z kolei za pracę wykonaną otrzyma wynagrodzenie zgodnie z art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.).
Natomiast jeśli nauczyciel nie zrealizował zajęć to może otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy po złożeniu zwolnienia lekarskiego, jeśli w dniu wypłaty zakończyło się wewnętrzne postępowanie powypadkowe, zgodnie z art. 92 § 2 KP i art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732). Dokonanie takich późniejszych ustaleń wymaga – po wypłaceniu świadczenia chorobowego w wysokości 80%, dokonania jego wyrównania do wysokości 100% podstawy oraz złożenia korekty dokumentacji ubezpieczeniowej do ZUS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zasadnicza szkoła zawodowa wlicza się do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej? Jeżeli tak, to jakie dokumenty powinien przedłożyć pracownik? Pracownik przedstawił tylko świadectwo ukończenia ZSZ, z którego wynika, kiedy szkoła została ukończona i że była praktyczna nauka zawodu, natomiast przez jaki okres – nie wiadomo.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W naszej szkole obowiązuje podpisywanie list obecności w pracy, co niektórych nauczycieli bardzo dziwi. Pracując w innych placówkach, twierdzą, że tylko w naszej jest taki obowiązek. Proszę o stanowisko w tej sprawie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z potrzebą zatrudnienia nauczyciela w celu współorganizowania kształcenia ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, zwracam się z prośbą o opinię dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych do pracy na tym stanowisku. Zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 1) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1578), nauczyciel zatrudniany w celu współorganizowania kształcenia dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym powinien posiadać kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej. Ponadto, zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 2) a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz 1575), kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela posiada osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnej z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, a zgodnie z § 23 ust. 2 ww. rozporządzenia, kwalifikacje do prowadzenia zajęć resocjalizacyjnych lub socjoterapeutycznych, uwzględniających potrzeby uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym, posiada osoba, która: 1. ukończyła studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnej z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne 2. ponadto ukończyła studnia wyższe w zakresie resocjalizacji. W związku z potrzebą zatrudnienia nauczyciela w celu współorganizowania kształcenia dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym, do pracy na tym stanowisku zgłosił się nauczyciel, który ukończył wyższe studia pierwszego stopnia na kierunku: pedagogika, w specjalności: resocjalizacja społecznie nieprzystosowanych i posiada przygotowanie pedagogiczne. Uprzejmie proszę o informację, czy w nauczyciel, który ukończył studia na kierunku: pedagogika (a nie pedagogika specjalna) ,w specjalności: resocjalizacja, posiada kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej i może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela współorganizującego kształcenie dla ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym oraz do prowadzenia zajęć resocjalizacyjnych z uczniem.
- Jestem od 01.09.2015r nauczycielem stażystą w przedszkolu. Od 01.09.2004r do 30.08.2015r jako pomoc nauczyciela (nie wykorzystałam 7 dni urlopu). Od 01.09.2015r do 19.11.2015r zastępuję na 1/2 etatu sekretarkę w przedszkolu. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć ile przysługuje mi zaległego urlopu z etatu nienauczycielskiego. Czy można połączyć urlop z obsługi z urlopem nauczycielskim, jeśli tak to jaki to będzie wymiar?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole "A" na 12/18 etatu, a uzupełniający etat w szkole "B" na 6/18 etatu, ma prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych w obu placówkach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe