Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przepracował 7 lat. Od 1 września 2017r. będzie zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy od 1 września 2017r. może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Jeśli nie to od kiedy i z jaką datą ma przedstawić zaświadczenie lekarskie?
Nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli przepracował w szkole co najmniej 7 lat w pełnym wymiarze godzin.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13.12.2012 r. Sygn. akt II PK 137/12:
„Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że nauczyciel ma prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia po przepracowaniu co najmniej 7 lat w zawodzie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, bezpośrednio przypadających przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.”
Należy też ustalić, czy w trakcie tych 7 lat pracy nauczyciel był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż urlop wypoczynkowy. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się bowiem, okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres (art. 73 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Jeżeli nauczyciel legitymuje się już 7-letnim stażem pracy w szkole, to zakładając, że spełnia pozostałe wymogi, może skorzystać z urlopu zdrowotnego w każdej chwili. Przepisy Karty Nauczyciela nie określają terminu złożenia orzeczenia lekarskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, którego głównym miejscem pracy jest urząd miasta, a w szkole pracuje w wymiarze 1/2 etatu i rozpoczął staż na stopień nauczyciela kontraktowego, przysługuje świadczenie na start? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka z ochroną przedemerytalną może skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia? Kiedy może najpóźniej z takiego urlopu skorzystać (data)? Zakładam, że 1.01.2024 r. , wtedy skończy 60 lat i będzie mieć 35 lat pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Czy nauczyciel, który w 2008 roku nabył prawo do wcześniejszej emerytury (20 lat przy tablicy i 10 lat składkowe, bądź nieskładkowe) musi odejść na emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 roku, żeby zachować to prawo? Obecnie ma 56 lat. Pozostając w zatrudnieniu po 31 sierpnia traci to prawo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sesja Rady Gminy 17.02.2015r. Z dniem 1 września 2015r. planowane jest przejęcie szkoły przez stowarzyszenie w oparciu o art. 5g UoSO. W szkole nastąpią zmiany organizacyjne dla nauczycieli. Zgodnie z procedurami prawa czy jest to tylko zmiana organizacyjna i nauczyciele podpisują nowe umowy, czy też szkoła przechodzi przez okres likwidacyjny, a potem przekształceniowy wraz z odprawami dla nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe