Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania...

PORADA PRAWNA

10 kwietnia 2020 Awans zawodowy

Nauczyciel psycholog odbywający staż na wyższy stopień awansu zawodowego przebywa w stanie gotowości do pracy (w związku z epidemią koronawirusa) w okresie od 01.04- 10.04.2020 z możliwością dalszego przedłużenia. Czy okres ten ma wpływ na przedłużenie stażu do awansu zawodowego nauczyciela? Nauczyciel logopeda odbywający staż na wyższy stopień awansu zawodowego rozważa korzystanie z zasiłku opiekuńczego (w związku z epidemią koronawirusa) - 14 dni lub dłużej w zależności od sytuacji epidemicznej. Czy będzie miał to wpływ na ew. przedłużenie stażu? Czy jeżeli pominie weekendy w okresie korzystania z tego zasiłku, będzie to nieobecność przerwana i nie będzie miało to wpływu na staż nawet wtedy gdy czas tej nieobecności przekroczy 30 dni łącznie.

Na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy związane z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. Zgodnie z art. 81 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną. Czas przestoju nie jest nazywany przez ustawodawcę zwolnieniem z obowiązku świadczenia pracy, z tego względu okres gotowości do pracy nie powinien być traktowany jako zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wydłużające staż, gdy potrwa nieprzerwanie dłużej niż miesiąc.
Z kolei na podstawie § 3 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1632) nieobecnością w pracy jest m.in. konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Taką nieobecnością jest również sprawowanie opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem w związku z ograniczeniem funkcjonowania jednostki oświatowej, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 ze zm.). Nieobecność w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem oznacza, że pracownik nie pozostaje do dyspozycji pracodawcy, a więc jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy (art. 128 § 1 KP). Jeśli taką opiekę nauczyciel sprawuje dłużej niż miesiąc, nieobecność wydłuża staż. Skoro trwa stan ograniczenia funkcjonowania jednostek oświatowych, pominięcie weekendów w okresie korzystania z zasiłku, czyli dni wolnych od pracy dla nauczyciela z tytułu 5 – dniowego tygodnia pracy, raczej nie powinno być uznane za przerwy w nieobecności w pracy w rozumieniu art. 9d ust. 5 KN i bardziej zasadne byłoby stwierdzenie, że staż uległ wydłużeniu. Najlepiej byłoby zasięgnąć opinii kuratora oświaty, czy w takiej sytuacji uznałby brak obowiązku wydłużenia stażu, ponieważ jego odbycie w zbyt krótkim wymiarze skutkowałoby unieważnieniem nadania stopnia awansu zawodowego (art. 9h ust. 2 KN).
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT