Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel religii jest zatrudniony w wymiarze 1 godziny tygodniowo na podstawie kodeksu pracy w przedszkolu niepublicznym. Jak prawidłowo przygotować dokumenty do akt osobowych? W szczególności obwieszczenie o systemie czasu pracy i informację o wymiarze urlopu.
Na podstawie art. 29 § 3 kodeksu pracy, pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
1) obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
2) częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
3) wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
4) obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
5) układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
Normy czasu pracy są zasadniczo dla wszystkich pracowników takie same - 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Wymiar czasu pracy to liczba godzin i dni do przepracowania w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy - art. 154 § 2 KP. Przykładowo, jeżeli pracownik jest uprawniony do 26 dni urlopu, to przy zatrudnieniu w wymiarze 1/40, przysługuje mu urlop w wymiarze 1 dnia (1/40 x 26 = 0,65 - w zaokrągleniu 1 dzień).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany mojej szkoły przebywał na urlopie bezpłatnym 1 miesiąc. Od października wraca do pracy. Przed urlopem zatrudniony był na pełen etat. Czy mogę zatrudnić go na niepełny etat (16/18) z uwagi na brak godzin dydaktycznych? Proszę o szybką odpowiedź oraz podanie podstawy prawnej. W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela nie można zmienić w październiku wymiaru godzin na mniejszy. W szkołach feryjnych obowiązuje trzymiesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Nauczyciel mianowany może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 KN. W związku z tym, że w razie odmowy stosuje się przepisy art. 20 KN (czyli zwolnienie), propozycja ograniczenia etatu musi nastąpić odpowiednio wcześniej, aby móc zastosować okres wypowiedzenia (3 miesiące lub skrócony - 1-miesięczny, ale też ze skutkiem na koniec roku szkolnego).
Warunek rozwiązania umowy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczycieli szkół nieferyjnych, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego oraz nauczycieli szkół, w których zakończenie cyklu kształcenia następuje w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach obowiązują jednak okresy wypowiedzenia. Jedyną możliwością zmiany wymiaru godzin nauczycielowi szkoły feryjnej w trakcie roku szkolnego jest porozumienie stron. Jeżeli jednak sprawa dotyczy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, musiałoby nastąpić rozwiązanie stosunku pracy i nawiązanie nowego - na podstawie umowy o pracę. Czy w takim razie powinienem zatrudnionemu nauczycielowi mianowanemu na 16/18, płacić wynagrodzenie za pełen etat czyli 18/18?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W arkuszu organizacyjnym (zaopiniowanym przez radę pedagogiczną i zatwierdzonym przez organ prowadzący) dyrektor zaplanował zatrudnienie 2 nauczycieli (stażysta i kontraktowy w pierwszym roku pracy po stażu) w niepełnym wymiarze godzin - po 11/18. Istniały wówczas przesłanki do prawdopodobnego zatrudnienia tych nauczycieli w innej szkole w celu uzupełnienia przez nich etatu. Jednak godzin na uzupełnienie ich etatów nie udało się uzyskać. Obaj mają umowy na czas określony do końca roku szkolnego. Czy zaplanowanie ich zatrudnienia w arkuszu wiąże prawnie dyrektora do przedłużenia z nimi umowy? Czy w tej sytuacji, gdzie zasadne jest zatrudnienie tylko jednego z nich w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor jest zobowiązany uzasadnić pracownikowi odrzuconemu albo radzie pedagogicznej swój wybór?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić nauczyciela pedagoga na zastępstwo za nauczyciela, który udał się na urlop dla poratowania zdrowia, bez zgody organu prowadzącego?
Chodzi o szukanie oszczędności przez miasto a ja zostanę bez pedagoga.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od 01.11.2018 r. mogę zatrudnić na zastępstwo asystenta nauczyciela dla ucznia klasy III, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na Zespół aspergera, gdyż obecny asystent będzie przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim , a następnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwróciłam się do Państwa z następującym problemem, który jeszcze raz pozwolę sobie zacytować: "Nauczyciel zwrócił się do Dyrektora o uzasadnienie braku przyznania dodatku motywacyjnego dla niego. Czy Dyrektor jest zobowiązany to uczynić (podstawa prawna)...?". Niestety na tę część pytania nie uzyskałam odpowiedzi. Jeszcze raz zatem pytam: czy dyrektor jest zobowiązany uzasadniać nauczycielowi BRAK przyznania dodatku motywacyjnego na piśmie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe