Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W arkuszu organizacyjnym (zaopiniowanym przez radę pedagogiczną i zatwierdzonym przez organ prowadzący) dyrektor zaplanował zatrudnienie 2 nauczycieli (stażysta i kontraktowy w pierwszym roku pracy po stażu) w niepełnym wymiarze godzin - po 11/18. Istniały wówczas przesłanki do prawdopodobnego zatrudnienia tych nauczycieli w innej szkole w celu uzupełnienia przez nich etatu. Jednak godzin na uzupełnienie ich etatów nie udało się uzyskać. Obaj mają umowy na czas określony do końca roku szkolnego. Czy zaplanowanie ich zatrudnienia w arkuszu wiąże prawnie dyrektora do przedłużenia z nimi umowy? Czy w tej sytuacji, gdzie zasadne jest zatrudnienie tylko jednego z nich w pełnym wymiarze czasu pracy dyrektor jest zobowiązany uzasadnić pracownikowi odrzuconemu albo radzie pedagogicznej swój wybór?
Treść zatwierdzonego arkusza organizacyjnego nie stanowi podstawy do żądania przez nauczyciela nawiązania stosunku pracy skoro od dnia 1 września sytuacja kadrowa ulega zmianie i arkusz wymaga aneksowania i zatwierdzenia aneksu. Zmiany organizacyjne w porównaniu do planowanych powinny być przedstawione radzie pedagogicznej (art. 41 ust. 2 pkt 1 UoSO). Dyrektor jako osoba odpowiedzialna za zatrudnienie decyduje o wyborze nauczyciela do zawarcia umowy o pracę w pełnym wymiarze zajęć i nie musi szczegółowo go uzasadniać radzie pedagogicznej ani odrzuconemu nauczycielowi (art. 39 ust. 3 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka kończy urlop macierzyński, udzielony jej zostaje urlop uzupełniający. Na tydzień przed zakończeniem urlopu uzupełniającego idzie na zwolnienie lekarskie. Zwolnienie trwa do 13.05.2022 r. Następnie od 16.05.2022 r. przedkłada zwolnienie – opiekę na chore dziecko. Moje pytanie dotyczy tej przerwy: 14-15.05 2022 r. Czy dopuszczalna jest przerwa w zwolnieniu i przedłożenie nowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły z dniem 31 sierpnia 2019 roku przechodzi na emeryturę. Z poprzedniego roku zostało mu 10 dni niewykorzystanego urlopu. W tym roku z powodu prowadzonych remontów też wszystkich dni nie wykorzysta. Czy będzie należał się ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Jeśli tak, to w jaki sposób powinien być wyliczony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop macierzyński w związku z poronieniem jest obligatoryjny w całości? Pracownica zatrudniona na umowę na zastępstwo dowiedziała się, że jest w ciąży. Na początku lipca zrobiła pierwsze usg które wykazało martwą ciążę. Czy na podstawie 1801 Kodeksu pracy można skrócić okres przebywania na urlopie macierzyńskim do 7 dni od zgonu dziecka, czy musi wziąć cały 8 tygodniowy urlop macierzyński? Pracownica wnioskuje o jak najszybszy powrót tłumaczy to złym stanem psychicznym podczas przebywania samej w domu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce od 1.09.2016 r. w utworzonym nowo zespole szkół powierzyć stanowisko dyrektora na 10 miesięcy bez przeprowadzenia konkursu. Pomimo wyraźnie brzmiących przepisów prawa oświatowego, że nie wolno mu tego robić czy są jednak wyjątki?
- Czy w dniu urlopu okolicznościowego nauczycielowi wypłaca się nadgodziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe