Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpoczął pracę na całym etacie z dniem 2 stycznia 2023 r. Posiada kwalifikacje do pracy. Czy przygotowanie do zawodu nauczyciela zakończy po 3 latach i 9 miesiącach (art. 9c.a KN), czyli 2 września 2026 r., czy z końcem roku szkolnego 2026/2027?
Na podstawie art. 9a ust. 2 i art. 9ca ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) wymieniony w pytaniu nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego, zwany „nauczycielem początkującym”, zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy (gdyby posiadał stopień naukowy to 2 lat 9 miesięcy).
Nauczyciel ten, ponieważ rozpoczął pracę z dniem 2 stycznia 2023 r., to odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy planowo do dnia 1 września 2026 r.
Uwaga! Sytuacja szczególna – na podstawie art. 10 ust. 6 pkt 1 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.) do okresu odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela wlicza się okres dotychczasowego zatrudnienia nauczyciela w szkole w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami, z wyłączeniem okresów nieobecności nauczyciela w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem okresów urlopu wypoczynkowego, z tym że w przypadku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela – okres wliczany do okresu przygotowania do zawodu nauczyciela nie może być dłuższy niż 3 lata.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany ukończył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego i złożył w przepisowym terminie sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. W związku z tym, że nie zależy mu na uzyskaniu stopnia awansu a dyrektor w owym czasie miał bardzo dużo innych obowiązków zapomniał o zatwierdzeniu planu. Taka sytuacja trwa już dwa lata. Jedna i druga strona nie upomina się o swoje. Jak tę sprawę rozwiązać teraz? Nadmienię tylko, że nauczyciel nie nadaje się do pracy w szkole i w najbliższym czasie zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeśli powołam do komisji dla ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego: 1.dyrektor 2. opiekun stażu jednocześnie jest dyrektorem przedszkola 3.nauczyciel kontraktowy(brak mianowanych) to jest to prawidłowo powołana komisja? Czy raczej zaprosić np. metodyka z zewnątrz albo powiadomić kuratorium? Kolejne pytanie dotyczy komisji na nauczyciela mianowanego: 1. dyrektor 2. opiekun stażu, który jest dyrektorem 3. obserwator z kuratorium czy/lub metodyk z listy MEN? Zaznaczę, że jesteśmy placówką publiczną niesamorządową, gdzie kuratorium traktuje nas jako publiczne przedszkole.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 01.09.2013 rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego. W trakcie stażu miał następujące przerwy:
08.02.2015 – 27.02.2015 – zwolnienie lekarskie; 03.07.2015 – 21.09.2015 – zwolnienie lekarskie; 22.09.2015 – 19.09.2016 – urlop macierzyński i rodzicielski. Do tego trzeba będzie udzielić nauczycielowi urlop uzupełniający w ilości 92 dni. W związku z powyższym jaki jest termin zakończenia stażu przez nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kroki podejmuje dyrektor w sytuacji, kiedy nauczyciel stażysta nie przedłoży planu rozwoju zawodowego?
- Czy dyrektor szkoły prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego może być opiekunem stażu nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe