Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpoczął przygotowanie do zawodu 1 stycznia 2023 r., po zaliczeniu dotychczasowego zatrudnienia okres ten zakończy się 22 grudnia 2025 r. (będzie trwał 2 lata 11 miesięcy i 22 dni). Proszę o informację w jakim terminie należy przeprowadzić pierwszą obserwację zajęć i dokonać oceny pracy nauczyciela, przepisy mówią o drugim roku pracy. Czy będzie to okres od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r., czy dopiero w roku 2024?
Warunkiem uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego jest odbycie przygotowania do zawodu nauczyciela. W przeciwieństwie do starych przepisów, które umożliwiały rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, nowe rozwiązania nie wprowadzają takiego powiązania. W praktyce oznacza to, że przygotowanie do zawodu może się rozpocząć w każdym momencie roku szkolnego (tak jak w stanie faktycznym opisanym w pytaniu przygotowanie rozpoczęło się 1 stycznia 2023 r.)
Stosownie do art. 9fa ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) w drugim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, przed dokonaniem oceny pracy, nauczyciel jest obowiązany przeprowadzić zajęcia, w wymiarze co najmniej 1 godziny, w obecności:
1) dyrektora szkoły,
2) mentora,
3) doradcy metodycznego albo nauczyciela-konsultanta, albo przedstawiciela organu sprawującego nadzór pedagogiczny, albo nauczyciela dyplomowanego, który naucza tego samego przedmiotu lub prowadzi ten sam rodzaj zajęć, zatrudnionego w tej samej lub innej szkole.
Przepisy Karty Nauczyciela albo używają terminu rok albo rok szkolny. Jeżeli mowa jest o roku, to należy przez to rozumieć 365 dni. Zgodnie z art. 114 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści, a rok za dni trzysta sześćdziesiąt pięć. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że ocena pracy jest częścią składową procesu zdobywania doświadczenia i umiejętności niezbędnych do uzyskania stopnia awansu nauczyciela mianowanego. Założeniem ustawodawcy było to, aby po pierwszym roku faktycznej realizacji zajęć nauczyciel mógł skonfrontować swoje doświadczenie z bardziej doświadczonymi nauczycielami.
Reasumując, drugi rok przygotowania zawodowego rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2024 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor przedszkola niepublicznego może ubiegać się o awans na stopień nauczyciela mianowanego zbierając godziny etatowe nauczanego przedmiotu z placówki niepublicznej i ze szkoły publicznej? Czy organ prowadzący niepubliczne przedszkole może wszcząć postępowanie egzaminacyjne?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuję za szybką odpowiedź,
ale źle sformułowałam pytanie, chodziło mi o zatrudnienie do końca zajęć szkolnych tj. 24 czerwca.
Czy nauczyciel stażysta zatrudniony na czas zastępstwa od 1 IX do końca rocznych zajęć dydaktycznych może uzyskać awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, jeżeli przed upływem rozwiązania stosunku pracy uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego, a komisja kwalifikacyjna wyda zaświadczenie o akceptacji w ostatnim dniu zatrudnienia?
Państwa odpowiedź: Tak, nauczyciel może uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego, jeśli zostaną spełnione warunki opisane w pytaniu. Warunkiem bowiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz - w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 9b.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel stażysta ubiegający się o awans na stanowisko nauczyciela kontraktowego powinien przygotowywać się do zajęć na piśmie tzw. konspekty zajęć?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Do kogo nauczyciel stażysta może się odwołać w razie niepowodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy do organu prowadzącego naszą niepubliczną placówkę?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który 5 lat temu uzyskał kwalifikacje do nauczania innego przedmiotu (ten sam typ szkoły) musi mieć zmieniony akt nadania stopnia awansu zawodowego? Czy jeśli tego nie zrobiłam jako dyrektor 5 lat temu mogę zrobić to teraz? Zwłaszcza ze nauczyciel składa dokumenty do awansu na nauczyciela dyplomowanego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe