Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel stażysta rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego 01.09.2018 r. od 7 listopada 2018 r. poszedł na zwolnienie w związku z ciążą. Do pracy wrócił 15.04.2020 r. jej nieobecność trwała 1 rok 5 miesięcy i 8 dni. Pytanie brzmi- do jakiego okresu przedłużamy staż ww. nauczycielowi? Czy staż ma trwać 10 miesięcy - tak jak wszyscy stażyści w tamtym okresie czy 9 miesięcy, tak jak jest obecnie? Do kiedy przedłuży się staż nauczycielowi?
Nauczyciele, którzy rozpoczęli staż w roku szkolnym 2018/2019 są w szczególnej sytuacji. W dniu rozpoczęcia stażu byli przygotowani na to, że potrwa on 1 rok i dziewięć miesięcy. W czasie trwania roku szkolnego nastąpiło wiele zmian, które poskutkowały, m.in. przywróceniem poprzedniego stanu prawnego, według którego staż na nauczyciela kontraktowego znowu miał trwać tylko 9 miesięcy.
Sytuację nauczycieli, którzy rozpoczęli staż 1 września 2018 r. określa art. 9 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2 019 r. poz. 1287).
I tak, art. 9 ust. 1 i 2 ww. ustawy wskazuje, że przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy, a po jego zakończeniu dokonywana jest ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu oraz przeprowadzane jest postępowanie kwalifikacyjne według zasad obowiązujących od dnia 1 września 2019 r.
Jeżeli chodzi o przerwę w odbywaniu stażu to mieści się ona w zakresie wskazanym w art. 9d ust. 5a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm.) i nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy (o ile były to przerwy związane z rodzicielstwem). Staż, który został przerwany na okres dłuższy niż miesiąc wydłuża się o czas trwania nieobecności.
Z uwagi na powyższe, nauczycielowi wydłuża się okres stażu o przerwy związane z nieobecnością i trwa on 12 miesięcy. Samo postępowanie kwalifikacyjne odbywa się już na zasadach obowiązujących od dnia 1 września 2019 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na jaką podstawę prawną powinien powołać się Dyrektor Szkoły podczas sporządzania CZĄSTKOWEJ oceny dorobku zawodowego za okres stażu dla nauczyciela KONTRAKTOWEGO ubiegającego się o mianowanie, który rozpoczął staż 1 września 2020 r. i w okresie 1.09.20-31.08.2022 realizował go u nas, a teraz kontynuuje go w innej szkole do 31.05.23 roku (Działając na podstawie.... - Karta Nauczyciela) Proszę też o informację czy poniższy zapis jest prawidłowy (podstawa prawna): działania były udokumentowane zgodnie z 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U z 2020 poz. 2200) Czy przy sporządzaniu cząstkowej oceny należy bazować na projekcie oceny opiekuna za dotychczasowy staż oraz opinii RR czy nie jest to koniecznie a cząstkowe sprawozdanie nauczyciela wystarczy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach po 9/18 etatu. Czy w obydwu szkołach dyrektorzy powinni wystawić ocenę dorobku i wydać zaświadczenie o zatrudnieniu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel dyplomowany może być opiekunem stażu w jednym czasie dwóch nauczycieli odbywających staż na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany w maju 2018 r. kończy staż na nauczyciela dyplomowanego. Na jakich zasadach będzie dokonywana ocena dyrektora (czy na dotychczasowych zasadach czy po nowemu). Jak należy przygotować dokumentację do awansu zawodowego czy są jakieś nowe wymogi? Jaka będzie forma egzaminu dla nauczyciela w organie nadzoru pedagogicznego. Proszę też o podstawę prawną.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany, który od września 2020 r. będzie pełnił obowiązki dyrektora przedszkola będzie mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego (dyplomowy)? Mianowanie uzyskał w 2015 r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe