Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel uczy j. angielskiego w każdej z grup w przedszkolu 2 x w tygodniu po 30 min. Zaznaczam, że jest on pracownikiem przedszkola czyli również realizuje wych. przedszkolne w swojej grupie. W czasie kiedy nauczyciel 1 wchodzi na zajęcie z angielskiego do jednej z grup, to nauczyciel 2 będący w tej grupie ma okienko? Czy przechodzi do grupy, w której tamten realizował zajęcia wczesniej? Czyli nauczyciel 1 realizuje angielski w ramach swojego pensum. A nauczyciel 2 wchodzący wtedy na zajęcia w jego grupę realizuje te 30 min tylko w innej grupie. Nie ma tu podwójnego finansowania.
Co do zasady dyrektor każdej jednostki oświatowej ma szereg obowiązków. Ich katalog nie znajduje się w jednym akcie prawnych, choć podstawowe wymieniono w art. 68 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j Dz. U. z 2020, poz. 910). I tak, dyrektor:
a) kieruje działalnością szkoły oraz reprezentuje ją na zewnątrz;
b) sprawuje nadzór pedagogiczny,
c) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego
poprzez aktywne działania prozdrowotne;
d) realizuje uchwały Rady Pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących;
e) dysponuje środkami określonymi w planie finansowym szkoły i ponosi odpowiedzialność za
ich prawidłowe wykorzystanie,
f) może organizować administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę
g) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczególnych;
h) współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji
praktyk pedagogicznych;
i) odpowiada za właściwą organizację i przebieg egzaminów maturalnych.
Bardzo ważne jest to, że dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pozostałych pracowników.
Kluczowe obowiązki wskazano jednak w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1604). § 2 tego aktu prawnego wskazuje, że dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.
Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że na barkach dyrektora szkoły lub placówki złożono kwestię organizacji kształcenia w kierowanej przez niego jednostce.
We wskazanym stanie faktycznym trzeba tak zorganizować nauczanie, żeby dzieci nigdy nie zostały bez opieki. Ponadto, kształcenie ma być tak zorganizowane, żeby w pełni zrealizować program wychowania przedszkolnego.
Oczywiście, niecelowe jest prowadzenie zajęć przez dwóch nauczycieli jednocześnie. Skoro jeden z nich nie prowadzi zajęć to nie można uznać, ze realizuje swoje pensum. W tym czasie ma albo niepłatne okienko, albo jest przydzielony do zajęć w innej grupie.
Jest to bardzo ważne punktu widzenia przestrzegania dyscypliny finansów publicznych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o pomoc w przygotowaniu ankiet ewaluacyjnych do pytań: 1.Czy Szkoła podejmuje działania zapewniające uczniom bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne?; 2.Czy uczniowie znają i rozumieją normy zachowania obowiązujące w szkole?; 3.Czy uczniowie znają zapisy statutowe dotyczące norm społecznych?; 4. Kto i w jakim zakresie ma wpływ na tworzenie zasad i norm obowiązujących w szkole.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób rozliczyć nauczyciela, który bez usprawiedliwienia opuszcza posiedzenia rad pedagogicznych? Czy podczas ferii zimowych można organizować rady pedagogiczne i czy za nieobecność można rozliczyć?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie sposobu wypełniania/drukowania arkuszy ocen: czy jednostronne komputerowe wypełniane arkuszy ocen oznacza, że druga strona kartki pozostaje pusta, czy też można wydrukować na odwrocie oceny z kolejnego roku szkolnego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej odroczenia od 1.09.2017 r. obowiązku szkolnego ucznia - na wniosek rodziców + opinia PPP oraz podstawy prawnej odroczenia dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności + wniosek rodziców?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W szkole realizujemy projekty unijne dotyczące staży zagranicznych uczniów. Wraz z uczniami wyjeżdżają dwaj opiekunowie. Druga tura wyjazdu przypada na 20.09-06.10.2016 r. Na dzisiejszej Radzie Pedagogicznej nauczyciel odmówił wyjazdu wraz z młodzieżą. Jako dyrektor szkoły, co powinnam zrobić? Uważam, że do obowiązków nauczyciela należy opieka nad uczniami (otrzymuje za tą opiekę dodatkowe wynagrodzenie).
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe