Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w roku szkolnym 2022/2023 był na urlopie dla podratowania zdrowia. W roku szkolnym 2023/2024 nie może iść na urlop uzupełniający, gdyż to może zakłócić pracę w szkole, dlatego planuje iść na urlop uzupełniający od 1 września do 26 października 2024 r. (8 tygodni), a następnie iść na świadczenie kompensacyjne. Czy można udzielić jej tego urlopu w tym terminie, chociaż będzie dłużej odbierany niż do 30 września?
Do nauczyciela szkoły feryjnej nie ma zastosowania art. 168 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465).
Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 984 z późn. zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Termin skorzystania przez nauczyciela z urlopu uzupełniającego ustala dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę organizację pracy w szkole oraz propozycje nauczyciela. Urlop ten może być udzielany w częściach.
W doktrynie wskazuje się również, że urlop ten nie musi być udzielony bezpośrednio po zakończeniu usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy, np. po urlopie dla poratowania zdrowia.
Bez wątpienia jednak urlop uzupełniający nie może być udzielony w okresie ferii szkolnych, gdyż w tym czasie nauczyciel korzysta z bieżącego urlopu wypoczynkowego zgodnie z zasadą wynikającą z art. 64 ust. 1 KN.
Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z tym przepisem nauczycielom szkół feryjnych, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Natomiast zgodnie z art. 168 KP urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 KP, (czyli zgodnie z planem urlopów) należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 (tzw. urlop na żądanie).
Przepis ten nie może mieć zastosowania do nauczycieli szkół feryjnych, gdyż oni nie mają ustalanego urlopu wypoczynkowego w planie urlopów, nie mają też uprawnienia do urlopu na żądanie. A zatem wobec odrębnych uregulowań dotyczących udzielania nauczycielom urlopu wypoczynkowego, w tym urlopu uzupełniającego w szkołach feryjnych – przepisu art. 168 KP nie stosuje się.
Urlopu uzupełniający należy udzielić w taki sposób, aby nie dopuścić do przedawnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoba która skończyła studia magisterskie na kierunku administracja oraz politologia oraz zrobiła studia podyplomowe z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z pomocą psychologiczno-pedagogiczną i odbyła przygotowanie pedagogicznie może pracować jako nauczyciel świetlicy szkolnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w internacie/bursie może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca ,która ukończyła studia mgr na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika specjalna w zakresie pedagogiki terapeutycznej.
- Pracownik obsługi w gimnazjum przebywa na zwolnieniu lekarskim od 3 miesięcy, gdy kończyło mu się kolejne zwolnienie lekarskie /zwolnienie od neurologa/ - przyniósł następne, ale na inną chorobę /od chirurga ma złamaną rękę/. Czy sumujemy oba okresy zwolnienia lekarskiego /182 dni/?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku kończy się moja kadencja na stanowisku dyrektora. Wniosek o dokonanie oceny mojej pracy złożyłam do Organu Prowadzącego 18 listopada 2016 r., czy do konkursu przystępuję wg starych, czy nowych przepisów? Czy organ prowadzący może przedłużyć mi kadencję i na ile lat? W jakim terminie organ nadzorujący może dokonać oceny mojej pracy, jeżeli organ prowadzący przekazał moją ocenę 12 lutego bieżącego roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w wymiarze 13/18 etatu. W przyszłym roku szkolnym można temu nauczycielowi przydzielić jedynie 8 godzin. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela.
Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, w szkole podstawowej w wymiarze 18/18 etatu, w przyszłym roku szkolnym musi uzupełnić etat na świetlicy szkolnej (2 godz.). W związku z powyższym wymiar etatu będzie wynosił 19/19. Proszę o podanie procedury oraz wzoru dokumentów, jakie powinny być zastosowane wobec tego nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe