Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w tygodniu realizuje 25 godzin dydaktycznych i jest zatrudniony na pełen etat. Od maja z powodu zakończenia nauki w klasach maturalnych pozostanie mu do realizacji 15 godzin. Czy brakujące godziny do etatu w miesiącach maj-czerwiec można mu potrącić z godzin ponadwymiarowych wypracowanych w terminie wrzesień-kwiecień?
Ustawodawca nie przewiduje możliwości "potrącania" brakujących godzin do wypracowania pensum z wcześniej zrealizowanych godzin ponadwymiarowych, a w związku z tym takie postępowanie nie ma umocowania w ustawie z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.).
Sposób rozliczania czasu pracy nauczyciela, który realizuje różny plan zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego, ustala samodzielnie każdy organ prowadzący w stosownej uchwale (art. 42 ust. 7 pkt 1 i art. 91d pkt 1 KN). Należy więc przeanalizować jej treść, aby zweryfikować sposób rozliczania pensum w okresie, kiedy uczniowie już nie realizują zajęć dydaktycznych i jak się on ma do czasu wcześniej przepracowanego w danym roku szkolnym. Z powodu braku znajomości uchwały niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi, czy daje ona możliwość rozliczenia czasu pracy nauczyciela w przedstawiony sposób.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie dokumenty powinna mieć szkoła zgodne z nowymi przepisami wchodzącymi w życie od 25 maja dotyczących RODO?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam pobrać SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI - BEZPIECZNA SZKOŁA, zamiast niego pojawia się program POZNAJĘ - WYBIERAM. Czy jest możliwość podczepienia tego pierwszego do pobrania? Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy za dni wolne (uznane decyzją dyrektora za dni dodatkowo wolne od pracy)przysługują godziny ponadwymiarowe czy też płacony powinien być etat np. 3,6?
- Uczeń objęty edukacją domową nie przystępuje do klasyfikacji śródrocznej, zgodnie z przepisami prawa obowiązują go tylko roczne egzaminy klasyfikacyjne, dające podstawę promocji do następnej klasy lub ukończenia szkoły. Jak wykazywać go w sprawozdawczości po I półroczu-zaliczać do klasyfikowanych, uwzględniać w uchwale zatwierdzającej wyniki klasyfikacji szkoły?
- Rodzic złożył podanie do szkoły wraz z kompletem dokumentów odebranych z poprzedniej szkoły 29 grudnia 2021 r., uczeń został przyjęty do II klasy szkoły przysposabiającej do pracy od 1 stycznia 2022 r. i z tym dniem wpisany do księgi uczniów. Poprzednia szkoła upiera się przy wersji, że mama złożyła podanie o wypisanie ucznia z poprzedniej szkoły z dniem 3 stycznia 2022 r. (i taki zapis umieszczono też w SIO), więc my możemy ucznia przypisać do oddziału dopiero od 4 stycznia 2022 r., w związku z czym nie możemy się ubiegać o wypłatę z powiatu subwencji na tego ucznia w miesiącu styczniu (jesteśmy szkołą niepubliczną). Czy jest to poprawne działanie tamtej szkoły i czy moglibyśmy się gdzieś odwołać w tej sprawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe