Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wraca od września z urlopu zdrowotnego. Okazuje się, że będzie mógł mieć tylko pół etatu i to w sytuacji, gdy zgodnie z planem naboru szkoła otworzy wszystkie klasy pierwsze. Jeśli nie powstanie któraś z tych klas, nauczyciel ten nie będzie miał nawet pół etatu. O sytuacji utworzenia (bądź nie) klas pierwszych będzie wiadomo dopiero w czerwcu, organizację wstępną robi się do końca kwietnia. Czy w takiej sytuacji dyrektor może dać wymówienie temu nauczycielowi? Dziękuję za odpowiedź.
Tak. Przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia nie stanowi przeszkody do tego, aby wypowiedzieć stosunek pracy lub zmniejszyć wymiar etatu.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
"W przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy."
Ta uchwała jest krytykowana przez prawników, są też inne wyroki Sądu Najwyższego mówiące o tym, że nie można wypowiadać stosunku pracy podczas przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia, jednak dotyczą one przypadków, kiedy to rozwiązanie stosunku pracy skracałoby urlop.
Jeżeli przyczynami zwolnienia nauczyciela są zmieny organizacyjne (art. 20 KN), wówczas wypowiedzenie można wręczyć jedynie w maju. Nauczyciel ma przyznany urlop do końca roku szkolnego, planowane zwolnienie następi 1 września, czyli już po urlopie, zatem nie widzę przeszkód do tego, aby w trakcie takiego urlopu wypowiedzieć stosunek pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona w dwóch placówkach w jednej cały etat, w drugiej pół etatu w tej jest w trakcie robienia awansu zawodowego. Aktualnie jest w ciąży. Ze względu na stan zdrowi musi pozostać na zwolnieniu lekarskim do rozwiązania. Później będzie na urlopie macierzyńskim. Po powrocie do pracy chce kontynuować awans zawodowy. Pytanie czy może skrócić urlop macierzyński o 2 miesiące i wrócić o te 2 miesiące wcześniej do placówki, w której realizuje awans zawodowy i w której ma pół etatu. A do drugiej głównej (gdzie ma cały etat) wrócić zgodnie z harmonogramem urlopu?
- Mój problem dotyczy zastępstw: 1. Czy nauczycielowi który idzie na zastępstwo doraźne za nauczyciela który pojechał na konkurs (wycieczkę, zawody) z innymi dziećmi przysługuje zastępstwo płatne? A może to zastępstwo jest w ramach działalności statutowej lub koleżeńskiej?; 2. Czy nauczycielowi który ma godziny ponadwymiarowe w postaci zajęć rewalidacyjnych i dziecka wtedy nie ma w szkole, a nauczyciel idzie do domu lub uzupełnia swoją dokumentację przysługują mu te godz płatne?
- Jakie są zasady zatrudnienia w szkole asystenta i nauczyciela wspomagającego?/podstawy prawne/
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica od 15.01.2016r. do 02.07.2016r. przebywała na zwolnieniu lekarskim ze względu na chorobę w ciąży. Od 03.07.2016r. do 01.07.2017r. przebywa na urlopie najpierw macierzyńskim, potem rodzicielskim. Przysługują jej 112 dni urlopu (56 dni bieżącego + 56 dni urlopu uzupełniającego). Czy pracownica może wrócić do pracy 01.09.2017r. ? Czy i na jakiej podstawie można wypłacić jej rekompensatę za niewykorzystanie urlopu uzupełniającego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, na jaki okres czasu zawrzec umowę o pracę z nauczycielem, który nie posiada przygotowania pedagogicznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe