Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wspomagający przebywa na urlopie macierzyńskim w tym czasie zatrudniłam nauczycielkę na zastępstwo. Rodzic przyszedł z pismem aby zastępujący nauczyciel kontynuował pracę z jej niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym dzieckiem. Nauczyciel, który przebywa na macierzyńskim ma umowę na czas nieokreślony i bardzo dobrze wywiązywał się z powierzonych zadań. Jak się zachować w takiej sytuacji?
W sytuacji gdy mamy do czynienia z umową na zastępstwo należy pamiętać, że wygasa ona z mocy prawa w momencie, gdy zastępowana nauczycielka wróci do pracy.
Skoro nauczyciel, który jest zastępowany dobrze wywiązywał się ze swojej pracy nie ma podstaw, aby rozwiązać z nim stosunek pracy na podstawie art. 27 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984). Jak tylko nauczycielka ta wróci do pracy osoba ją zastępująca przestanie być pracownikiem. I żadne życzenie rodzica nie spowoduje, że będzie inaczej.
Trzeba by w takim wypadku zatrudnić zastępującą nauczycielkę na nowo – już na podstawie normalnej umowy, o ile w ogóle dla dwóch nauczycielek jest odpowiednia liczba zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy interpretacji rozporządzenie MEN z dnia 13.08.15 w sprawie warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej: §2.1 5) uczeń przechodzący z klasy I lub II technikum może być przyjęty do klasy I publicznego LO. Pytanie: co oznacza słowo może, czy uczeń, który ukończył klasę pierwszą i uzyskał promocje do klasy II może być przyjęty do LO ale obowiązkowo do klasy I, czy może być przyjęty do klasy I ale nie musi bo dyrektor wzorem wcześniejszych lat może przyjąć ucznia do klasy drugiej i zorganizować ewentualne wyrównanie różnic programowych. Proszę o interpretacje zapisu.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie uchwały powinna w ciągu roku podejmować rada pedagogiczna? Przy okazji mojej oceny pracy jako dyrektora okazało się, że nie mam wszystkich uchwał. Mam np. zapisy w księdze protokołów, że zatwierdzono jakieś dokumenty, ale nie ma nr uchwały. Jak teraz wyprostować tę sytuację?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli realizujemy modułowe nauczanie, na które składa się kilka przedmiotów, to jak je wpisywać do dziennika - tylko nazwę modułu, czy każdy przedmiot osobno i na końcu ocenę zbiorową?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić w szkole ogólnodostępnej nauczyciela wspomagającego dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim (klasa VI)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zapis dotyczący wychowania do życia w rodzinie zamieszcza się na świadectwie i w arkuszu tylko w klasie czwartej i siódmej, czy w klasach 4-7? Jeżeli we wszystkich klasach - to gdzie zapisać w arkuszach klas 5 i 6 - nie ma tam zapisu "inne zajęcia".
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe