Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel wychowania przedszkolnego pracujący w przedszkolu jest zatrudniony na 12,5/25 etatu (dokładnie pół etatu). Pracuje trzy dni w tygodniu (w poniedziałek 3,5 godz.; w środę 4,5 godz.; w piątek 4,5 godz.). Nauczyciel ma rozliczany urlop w godzinach. Jeżeli nauczyciel idzie na urlop w dzień, w który powinien być w pracy, ile odpisuję mu godzin urlopu? Czy taka sama ilość urlopu będzie w poniedziałek i w środę?
Nauczyciel zatrudniony na 12,5/25 etatu ma do przepracowania tygodniowo 20 godzin, w tym 12,5 godzin zajęć z uczniami, zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. (12,5/25 etatu * 40 godzin tygodniowo = 20 godzin). Skoro nauczyciel pracuje 3 dni w tygodniu łącznie przez 20 godzin, to urlop wypoczynkowy wykorzystuje w dniach i godzinach pracy, a więc tygodniowo razem 20 godzin, zgodnie z art. 1542 1 KP. Urlopu nie udziela się nauczycielowi tylko przez części dnia obejmujące zajęcia w ramach pensum. W pytaniu nie podano, jaki szczegółowy rozkład czasu pracy ogólnego (a nie tylko w zakresie zajęć dydaktycznych) został ustalony z pracownikiem. Zakładając, że rozkład czasu pracy jest równomierny przez 3 dni robocze, to 1 dzień pracy oraz urlopu obejmuje: w poniedziałek 6,7 godzin, w tym 3,5 godzin dydaktycznych; w środę 6,7 godzin, w tym 4,5 godzin zajęć dydaktycznych, oraz w piątek 6,7 godzin w tym 4,5 godzin zajęć dydaktycznych, a więc 1 dzień urlopu obejmuje 6,7 godzin. Jeśli natomiast pracownika obejmuje inny rozkład czasu pracy (nierównomierny w poszczególnych dniach), wówczas z puli urlopu odejmuje się liczbę godzin odpowiadającą ogólnemu czasowi pracy obowiązującemu w poniedziałki, środy i piątki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak napisać informację dla pracowników o przekształceniu szkoły w zespół szkolno-przedszkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym się dowiedzieć co się dzieje z ekwiwalentem pieniężnym za urlop wypoczynkowy w momencie kiedy zatrudniono nauczyciela po feriach zimowych tj. od połowy lutego do 22 czerwca 2018? Zgodnie z KN bowiem nauczyciel uzyskuje prawo do urlopu w dniu poprzedzającym ferie zimowe, skoro nie był zatrudniony przed feriami i w czasie nich to znaczy, że nie należy mu się ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie ferii zimowych , letnich mogą być prowadzone zajęcia otwarte (sportowe, turystyczne) w szkołach? Nasza placówka jest placówką oświatową niefeeryjną. Prowadzimy zajęcia pozalekcyjne nieodpłatne w różnych szkołach w różnych dzielnicach miasta (są to na ogół zajęcia sportowe) w ramach godzin jakie mają nasi nauczyciele. Dotychczas prowadziliśmy w czasie ferii zimowych i letnich zajęcia otwarte w których uczestniczyły dzieci z tych szkół. Posiadamy regulamin takich zajęć. Czy takie zajęcia są prowadzone zgodnie z prawem, czy musimy traktować je jako półkolonie, zgodnie z Rozporządzeniem z 2016 roku (dotyczy wypoczynku). Czy w związku z tym, iż nie wszyscy nauczyciele mają ukończony kurs kierownika wypoczynku, czy kierownikiem może być jedna osoba na wszystkie zajęcia prowadzone w różnych szkołach, czy musi być na każde zajęcia - inny kierownik?
- Czy przy ponownym zatrudnieniu nauczyciela jego dokumenty dotyczące ponownego nawiązania stosunku pracy (np. pozyskiwanie informacji z CROD, skierowanie na badania, orzeczenie lekarskie, oświadczenia, itp.) przechowuję w części A czy części B akt osobowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie pensum nauczycieli rewalidacji.
Przypadek nr 1
Nauczycielka zatrudniona jest wyłącznie na zajęcia z rewalidacji - 2 godz. z uczennicą klasy I SP i 8 godzin w oddziałach przedszkolnych (w grupie 3 latków i 5-6 latków).
Przypadek nr 2
Nauczycielka zatrudniona jest w SP w wymiarze 18/18 edukacja wczesnoszkolna. Od października dodatkowo prowadzi zajęcia z rewalidacji w oddziale przedszkolnym 5-latków.
Poniżej przesyłam fragment uchwały Rady Gminy - w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z marca 2019 roku. Rady Gminy z dnia 28 marca 2019 roku w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego oraz nauczyciela oddziału przedszkolnego pracującego z grupami dzieci 6-letnich i młodszych, w szkołach prowadzonych przez Gminę Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2018 r, poz. 994 z późn. zm.) i art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b i c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje: § 1
Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz dla nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela zatrudnionych w szkołach i prowadzonych przez Gminę zgodnie z poniższą tabelą:
L.p. Stanowisko Tygodniowa liczba godzin wymiaru zajęć:
1. Pedagog, logopeda, psycholog. 22 godziny
2. Terapeuta pedagogiczny (realizacja zajęć zgodnie z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej). 22 godziny
3. Doradca zawodowy – prowadzący zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. 22 godziny
4. Nauczyciel oddziałów przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze. 25 godzin
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe