Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie pensum nauczycieli rewalidacji. Przypadek nr 1 Nauczycielka zatrudniona jest wyłącznie na zajęcia z rewalidacji - 2 godz. z uczennicą klasy I SP i 8 godzin w oddziałach przedszkolnych (w grupie 3 latków i 5-6 latków). Przypadek nr 2 Nauczycielka zatrudniona jest w SP w wymiarze 18/18 edukacja wczesnoszkolna. Od października dodatkowo prowadzi zajęcia z rewalidacji w oddziale przedszkolnym 5-latków. Poniżej przesyłam fragment uchwały Rady Gminy - w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z marca 2019 roku. Rady Gminy z dnia 28 marca 2019 roku w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego oraz nauczyciela oddziału przedszkolnego pracującego z grupami dzieci 6-letnich i młodszych, w szkołach prowadzonych przez Gminę Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2018 r, poz. 994 z późn. zm.) i art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b i c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje: § 1 Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz dla nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela zatrudnionych w szkołach i prowadzonych przez Gminę zgodnie z poniższą tabelą: L.p. Stanowisko Tygodniowa liczba godzin wymiaru zajęć: 1. Pedagog, logopeda, psycholog. 22 godziny 2. Terapeuta pedagogiczny (realizacja zajęć zgodnie z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej). 22 godziny 3. Doradca zawodowy – prowadzący zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. 22 godziny 4. Nauczyciel oddziałów przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze. 25 godzin
Obowiązujące przepisy nie wymieniają stanowiska pedagogicznego nauczyciela zajęć rewalidacyjnych. Do ich prowadzenia konieczne jest posiadanie innych kwalifikacji niż nauczyciel szkoły podstawowej lub przedszkola, a więc specjalistyczne wykształcenie – np. psychologiczne, pedagogiczne, terapeuty pedagogicznego, itp. Wymiar pensum nauczycieli – specjalistów określa organ prowadzący w uchwale podjętej na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., ale nie może być on wyższy niż 22 godziny tygodniowo. Skoro organ prowadzący wymiar ten określił na poziomie 22 godzin, specjaliści prowadzą zajęcia rewalidacyjne w ramach pensum 22 – godzinnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel jest na urlopie dla poratowania zdrowia do 14.02.2017r. Zgodnie z aktualnie zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym mogę zagwarantować nauczycielowi 15/18 etatu po powrocie z urlopu.Czy już w maju mam przekazać propozycję ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania?
- Szkoła Podstawowa w miejscowości x w gminie x prowadzi oddział przedszkolny w godz. 7.00-16.00, który znajduje się w innej miejscowości ale w tej samej gminie. Po 2-ch miesiącach okazało się, że dzieci przebywają w placówce od godz. 7.00-13.00. Moje pytanie brzmi: czy nauczyciele pracujący w tym oddziale mogą być przeniesieni do pracy w macierzystej szkole (na świetlicę)? Nauczyciele pracują tam na zmiany jeden od 7.00-12.00, a drugi od 12.00-16.00, żeby zrealizować efektywnie tygodniowy wymiar pracy. Proszę o wykładnię prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy pracownika na zastępstwo (umowa obejmująca okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika - bezterminowa). Obecnie zastępowana przebywa na urlopie wychowawczym do dnia 31 grudnia 2020 r. Robi przerwę od 1 stycznia do 3 stycznia 2021 r. (nowy rok i weekend - dni czerwone) po czym planuje wypisać urlop wypoczynkowy za rok 2021, który zyskała 1 stycznia 2021 r. w wymiarze 26 dni. Kolejną część urlopu wychowawczego planuje do 28 lutego 2021 roku. Zastępująca ją pracownica jest w ciąży - termin porodu luty/ marzec 2021 rok. Proszę o informację:
1. Czy te dni od 1 do 3 stycznia 2021 r. mają wpływ na umowę osoby na zastępstwo, która obecnie jest w ciąży i pracuje (a być może w styczniu 2021 roku będzie przebywać na zwolnieniu lekarskim)?
2. Jeśli zastępująca urodzi do 28 lutego 2021 r. to czy uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego i na jakich zasadach?
3. Jeśli urodzi po 28 lutego 2021 r. to czy uzyska prawo do zasiłku macierzyńskiego i na jakich zasadach?
4. Jeżeli osoba zastępowana wypisze kolejne podanie o urlop wychowawczy od 1 marca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. to co się dzieje z osobą zastępującą ją, która urodzi np. 25 lutego 2021 r.?
Czy należy z nią rozwiązać umowę na zastępstwo? Jeśli tak, to z jakim dniem?
Czy nadal pozostaje pracownikiem do 31 grudnia 2022 r.? I czy po rocznym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim może wrócić do pracy na zastępstwo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwo pracy z 2008 roku. Były pracownik obsługi (2002-2008) zwrócił się z pisemną prośbą o wystawienie duplikatu świadectwa pracy. W odnalezionym w archiwum świadectwie pracownika z 2008 roku widnieją zapisy, które zdają się być nieprawidłowe:
w pozycji dotyczącej otrzymanego wynagrodzenia przewidzianego w art. 92 kp wpisano: "w załączniku". Załącznik jednak zawiera daty zwolnień lekarskich na pracownika i daty zwolnień lekarskich opieki nad dzieckiem za cały okres zatrudnienia. Natomiast w pozycji dotyczącej okresów nieskładkowych przypadających w okresie zatrudnienia wpisano: "nie dotyczy". Co zrobić w takiej sytuacji? Nadmieniam również, że dyrektor szkoły, który wówczas podpisał świadectwo pracy zmienił nazwisko z jedno na dwuczłonowe. Czy przy wydawaniu duplikatów należy w takiej sytuacji dokonać wpisu: "podpisał dyrektor szkoły, imię i nazwisko" czy dyrektor może go podpisać obecnym nazwiskiem. Taka sama sytuacja dotyczy pieczątki szkoły. W międzyczasie zmieniła się nazwa szkoły - czy wydając duplikat należy przystawić obecną pieczątkę czy dokonać wpisu przepisując treść "starej" pieczątki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe