Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel,wychowawca klasy I SP otrzymał polecenie wyjścia z klasą do kościoła na rekolekcje, sprawowania opieki nad uczniami i powrót z nimi do szkoły, aby kontynuować lekcje. Wszystko w ramach planowanych godzin. Czy może odmówić dyrektorowi? Co należy zrobić? Ewentualnie jakie konsekwencje wyciągnąć?
Nauczyciel nie może odmówić wykonania polecenia dyrektora polegającego np. na zapewnieniu opieki uczniom. W sytuacji opisanej w pytaniu proponuję podjąć rozmowę wyjaśniającą, wskazać na zapisy statutowe – w szczególności dotyczące zakresu czynności i obowiązków, regulamin pracy – w części dotyczącej konsekwencji niewykonania polecenia i narażenia na niebezpieczeństwo dzieci.Statut szkoły bowiem określa w szczególności cele i zadania szkoły wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy szkoły a także sposób wykonywania zadań szkoły, z uwzględnieniem optymalnych warunków rozwoju ucznia, zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia.Ponadto statut określa zakres zadań nauczycieli oraz innych pracowników. Natomiast regulamin pracy powinien zawierać informacje o karach stosowanych w szkole z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracowników.
Podstawa prawna: 1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.), załącznik nr2, w szczególności § 2,11; 2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (ze zm.), w szczególności art. 104, 108.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do klasy w gimnazjum specjalnym uczęszcza dwoje uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Zgodnie z Rozporządzeniem na oddział przypada 12 godzin rewalidacji. Czy to oznacza, że każdy z uczniów może mieć po 6h rewalidacji w tygodniu. Czy rewalidacja może być prowadzona w formie dogoterapii,felinoterapii, muzykoterapii,integracji, jeśli nauczyciel nie posiada kwalifikacji do danej niepełnosprawności, ale ma dyplomy lub certyfikaty potwierdzające możliwość prowadzenia tego typu zajęć specjalistycznych?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Kuratorium Oświaty nie wyraziło zgody na zatrudnienie nauczyciela, który nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska psychologa w szkole. Wcześniej w takiej samej sytuacji wydawało pozytywne decyzje. Proszę o radę co w tej sytuacji ma robić dyrektor? Proszę o podstawy prawne i ewentualne procedury.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie wzoru pisma zawiadamiającego nauczyciela o zamiarze dokonania oceny jego pracy.dziękuję
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W klasie pierwszej integracyjnej uczy się uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Uczeń opuścił w tym roku szkolnym już ponad 80 godzin. W ramowym planie nauczania minimalny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych wynosi 1760 godzin. Obawiam się, że w kolejnych latach nauki w klasach I-III sytuacja z godzinami nieobecnymi może się powtórzyć. Pod dużym znakiem zapytania stoi więc realizacja przez tego ucznia godzin z ramówki. W klasie jest czterech uczniów, ale tylko on ma odrębną podstawę programową i odrębny dziennik. W związku z powyższym w przypadku nieobecności ucznia nauczyciel wpisuje - uczeń nieobecny. Nie mogę zmusić nauczyciela, żeby odrabiał te godziny, ponieważ on w pracy jest i lekcje prowadzi. Fizycznie raczej też nie jest to możliwe. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii. Jak rozwiązać taką sytuację?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Przy szkole funkcjonuje oddział przedszkolny dla dzieci 3 i 4 -letnich. Moje pytanie dotyczy wymiaru zatrudnienia nauczyciela tego oddziału, który nie ma zajęć z języka obcego z tymi dziećmi. Organ prowadzący wyraził zgodę na organizację zajęć językowych w wymiarze 1 godz/ tydzień.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe