Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z kwalifikacjami, bez stopnia awansu zawodowego, zatrudniony był od 1 stycznia 2019 r. na zastępstwo do 21 czerwca 2019 r., następnie od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. i dalej na kolejnych corocznie odnawianych umowach na czas określony do chwili obecnej (w sumie 5 umowa na czas określony, ponad 36 miesięcy). Nauczyciel rozpoczął awans na nauczyciela kontraktowego w 2021 r., ale nie ukończył go ze względu na urlop macierzyński. Jak powinien być on zatrudniony od września 2022 r.? Czy można go było zatrudnić na czas niekreślony, jeśli spełnia wymogi z art. 10 ust.3a KN ? Dyrektor twierdzi, że nie można, bo nauczyciel nie posiada przynajmniej dobrej oceny pracy, co jest zawarte w art. 10 ust.3a pkt. 4 KN (chociaż ma pozytywną ocenę za okres stażu, która była wymagana, aby uzyskać akceptację do rozpoczęcia awansu na kontraktowego). A może trzeba go było zatrudnić na 2 lata? Proszę o wyjaśnienie. Czy można zmienić umowę o pracę w ciągu roku szkolnego?
Zgodnie z art. 10 ust. 12 ustawy z 26 stycznia1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.), okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, zgodnie z art. 10 ust. 7 KN, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy. Do tego limitu nie wlicza się umowy na zastępstwo.
Natomiast nie zawsze po upływie 36 miesięcy następuje przekształcenie zatrudnienia w bezterminowe. Zgodnie z art. 10 ust. 14 pkt 1 KN, jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, przekracza okres 36 miesięcy, z dniem następującym po upływie tego okresu, stosunek pracy przekształca się w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w przypadku nauczyciela spełniającego wszystkie warunki z art. 10 ust. 3a KN, do których należy m.in. posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy (art. 10 ust. 3a pkt 4 KN). Do przekształcenia zatrudnienia w bezterminowe nie dochodzi natomiast w przypadkach wymienionych w art. 10 ust. 3b KN, a więc gdy nauczyciel nie spełnia wymogu posiadania co najmniej dobrej oceny pracy albo w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela nie uzyskał stopnia nauczyciela mianowanego.
Z treści pytania wynika, że nauczyciel nie posiada co najmniej dobrej oceny pracy. Chodzi tu o ocenę pracy w rozumieniu art. 6a KN. Oceną pracy nie jest natomiast ocena dorobku zawodowego za okres stażu na nauczyciela kontraktowego.
Ponieważ 1 września 2022 r. nie zachodziła podstawa do zatrudnienia na czas nieokreślony oraz trwa stan braku co najmniej dobrej oceny pracy, nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego mógł zostać zatrudniony jedynie na czas określony obejmujący 2 lata szkolne (art. 10 ust. 2 KN) i nie ma obecnie podstawy do zmiany umowy w umowę o pracę na czas nieokreślony. Nauczyciel może złożyć wniosek o ustalenie oceny pracy (art. 6a ust. 1 pkt 1 KN). W razie uzyskania co najmniej dobrej oceny pracy, dyrektor będzie zobowiązany do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony (art. 10 ust. 3a KN), a zmiana umowy będzie możliwa w trakcie roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie powinny być zasady przechowywania i udostępniania prac pisemnych uczniów według obowiązujących regulacji prawnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Matka zwróciła się z prośbą o zwolnienie dziecka z nauczania drugiego języka obcego. Powołuje się na opinię Poradni Psychologiczno Pedagogicznej z maja 2010 wydanej w momencie uczęszczania dziecka do II klasy gimnazjum (fragment opinii "dostosować warunki i formę przeprowadzenia w ostatnim roku nauki w gimnazjum do indywidualnych potrzeb psychofizycznych ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz zwolnienie ucznia z nauki drugiego języka obcego"). Czy dziecko powinno posiadać aktualną opinię PPP - zostało przecież przyjęte do liceum?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzące niepubliczną szkołę podstawową i niepubliczne przedszkole chce założyć fundusz socjalny dla zatrudnionych nauczycieli. Czy pieniądze przekazywane na fundusz mogą pochodzić z subwencji otrzymywanej przez placówki oświatowe?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie prawnej udzielamy nauczycielom urlopu bezpłatnego? Nauczyciel chce załatwić jakąś sprawę prywatną, np. uczestniczyć w pogrzebie członka dalszej rodziny. Art. 68 KN i rozporządzenie MEN z dnia 19 grudnia 2000 r. mówią o urlopie bezpłatnym nauczyciela, ale czy nie dotyczy to tylko przypadków związanych z KSZTAŁECENIEM? Czy na cele niezwiązane z kształceniem udzielamy urlopu bezpłatnego nauczycielowi na podstawie KP? Wniosek z KN musi mieć motywację i jest tylko dla nauczycieli zatrudnionych na pełen etat; wniosek z KP nie wymaga umotywowania. Co z nauczycielami, którzy nie mają pełnego etatu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W świetlicy szkolnej mamy łącznie 52 uczniów. Świetlica pracuje od 7-8 godz. i od 11.35- 14.40. W tych godzinach codziennie mamy różne dzieci (zgodnie z potrzebami rodziców i szkoły) na świetlicy w jednym czasie nie przebywa więcej niż 25 ucz. pod opieką jednego nauczyciela. Czy uczniowie powinni być podzieleni na grupy i czy obecność może być zaznaczana plusikiem, czy wystarczy to zaznaczyć w regulaminie, czy musi być to ujęte w statucie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe