Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat i u mnie na pół etatu. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wrócił do pracy w szkole macierzystej, a mnie poprosił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Zgodnie z art. 1862. § 1 kodeksu pracy, w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
§ 2. W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.
Zasadniczo więc, można udzielić urlopu wychowawczego nauczycielowi, który w jego trakcie będzie pracował w innej szkole. Zatrudnienie to nie może jednak spowodować trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeżeli nauczyciel będzie pracował w wymiarze np. 18 godzinnego pensum, bez godzin ponadwymiarowych, to można uznać, że spełnia warunki do podjęcia pracy w trakcie urlopu wychowawczego. Jest to bowiem niewielka liczba godzin w ciągu dnia i nie powoduje trwałego zaprzestania sprawowania opieki nad dzieckiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zatrudnić w szkole podstawowej jako opiekuna w świetlicy szkolnej nauczyciela, który uczył w innej szkole języka rosyjskiego, a w szkole, do której ubiega się o zatrudnienie j.rosyjskiego dzieci nie uczą się?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola kończy urlop rodzicielski 5 marca 2020 r. Ta osoba nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego za 2019 rok i złożyła podanie do dyrektora o wykorzystanie go zaraz po urlopie rodzicielskim tj. od 6 marca 2020 r. Dyrektor chce udzielić tej Pani tego urlopu zaraz po urlopie rodzicielskim, czy powinien udzielić go za 35 dni roboczych, czy 8 tygodni? Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest na urlopie dla poratowania zdrowia do 14.02.2017r. Zgodnie z aktualnie zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym mogę zagwarantować nauczycielowi 15/18 etatu po powrocie z urlopu.Czy już w maju mam przekazać propozycję ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania?
- Czy kursy kwalifikacyjne "Terapia pedagogiczna" - 270 godz.i "Kurs z zakresu oligofrenopedagogiki dla nauczycieli i wychowawców placówek dla dzieci upośledzonych umysłowo" - 270 godz., który daje kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie,czy po zmianie przepisów upoważniają do pracy z uczniem z Autyzmem i z Zespołem Aspergera w szkole podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany po powrocie do pracy po urlopie zdrowotnym od września może być zatrudniony tylko na pół etatu, pod warunkiem, że plan naboru w klasach pierwszych zrealizuje się w całości. W przeciwnym razie nauczycielowi temu pozostają tylko 2 godziny w klasach drugich. Czy podstawą do działań dyrektora (czyli zatrudnienie tego nauczyciela na pół etatu po uprzednio wyrażonej przez niego zgodzie na zmniejszony wymiar) może być plan naboru na nowy rok szkolny? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe