Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony jako n-l wspomagający obecnie i w przyszłym roku szkolnym mający kwalifikacje do nauczania języka angielskiego, zwrócił się z pismem o uzasadnienie, dlaczego nie zostały przydzielone mu godziny języka angielskiego. Nadmieniam, iż w szkole w tym roku szk. uczą nauczyciele jęz. angielskiego, jeden który uzupełnia etat w naszej szkole 7/18 i na przyszły rok zaplanowany jest w arkuszu na cały etat, gdyż w związku z reformą oświaty nie będzie miał zatrudnienia w drugiej szkole. Drugi n-l zatrudniony jest w innej placówce, gdzie ma zaplanowany cały etat zaś w naszej szkole ma pół etatu na czas nieokreślony i w związku z brakiem zgody dyrektora szkoły na drugie zatrudnienie nie będzie uczył w naszej szkole. Pytania moje brzmią następująco: 1. Jak uzasadnić odpowiedź na pytanie nauczyciela wspomagającego, który ma pretensje, że nie zostały mu przydzielone godz. jęz. angielskiego? 2. Kiedy i jak powinno brzmieć wypowiedzenie drugiemu nauczycielowi jęz. ang, który nie dostał zgody dyrektora szkoły na drugie zatrudnienie u nas w szkole (poparte odpowiednimi przepisami)?
Ponieważ o przydzieleniu godzin poszczególnych przedmiotów konkretnym nauczycielom decyduje samodzielnie dyrektor szkoły w ramach kompetencji kierownika zakładu pracy (art. 39 ust. 3 UoSO), nauczycielowi nie przysługuje roszczenie o przydział zajęć, które chciałby prowadzić.
W przypadku braku zgody na dodatkowe zatrudnienie, nauczyciel powinien rozwiązać stosunek pracy ze szkołą będącą dla niego dodatkowym miejscem pracy - za 3-miesięcznym wypowiedzeniem lub porozumieniem stron. W przeciwnym razie naraża się na utratę pracy w szkole macierzystej z powodu kontynuowania zatrudnienia, na które nie uzyskał zgody swojego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem magistrem edukacji wczesnoszkolnej. Ukończyłam również podyplomowe studia z zakresu terapii pedagogicznej i zarządzanie oświatą. Czy z takimi kwalifikacjami mogę ubiegać się o stanowisko dyrektora zespołu szkół (skład: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum)?
- 1. Na jakiej podstawie prawnej dyrektor szkoły, powołany w wyniku konkursu do zajmowania tego stanowiska na okres pełnej kadencji, może w trakcie jest trwania - z powodów osobistych - zrezygnować z zajmowanego stanowiska?
a) Czy organ prowadzący szkołę ma w takiej sytuacji prawo niewyrażenia zgody na rezygnację dyrektora z zajmowanego stanowiska?
b) Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przed końcem maja, czyli przed zamknięciem ruchu kadrowego na następny rok szkolny, i jeżeli dyrektor zaplanuje dla siebie w projekcie arkusza organizacyjnego na kolejny rok szkolny pełny etat w ramach dostępnych godzin dydaktycznych, a stanowisko dyrektora wystawi na wakat, to czy organ prowadzący ma prawo do niezatwierdzenia arkusza z tego powodu?
c) Czy w takiej sytuacji rezygnacja ze stanowiska może dla ustępującego dyrektora oznaczać konieczność odejścia z pracy (np. jeśli taka sytuacja nastąpi w trakcie roku szkolnego i nie ma w szkole odpowiedniej ilości godzin z danego przedmiotu, aby mogli równocześnie kontynuować pracę zarówno ustępujący dyrektor jak i nauczyciel, który dotychczas nauczał tego samego przedmiotu), czy też zdecydowanie wiąże się wyłącznie z utratą zajmowanego stanowiska kierowniczego, a przyszły dyrektor ma
obowiązek w pierwszej kolejności zapewnić poprzednikowi pełne zatrudnienie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała umowę na zastępstwo od 1.09.2017 do 31.08.2018 r . Od 1 września 2018 r umowa przekształci się na umowę na czas określony. okazuje się,że nauczycielka jest w ciąży i od od 1 września przynosi L4? Czy są jakieś konsekwencje prawne? Jeśli tak to proszę o podstawę prawną.Jeśli zaś nauczycielce przysługuje prawo do L4 w tym przypadku ,to tez b. proszę o jednoznaczną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien być zatrudniony nauczyciele, w edukacji wczesnoszkolnej ma 1 etat 18/18 oraz 6 godzi w świetlicy szkolnej. Czy godziny w świetlicy są to godziny ponadwymiarowe czy powinno się całość uśrednić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w miesiącu lipiec poszedł na 4 tygodnie zwolnienia lekarskiego. Czy należy przedłużyć w takim przypadku urlop? Chcę dodać, że nauczyciel wykorzystał 2 tygodnie ferii zimowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe