Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony na czas określony od 01.09.2021 r. do 31.08.2022 r. złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 30.09.2021 r. Przepracował 1 miesiąc. Czy należy mu wypłacić ekwiwalent urlopowy za 6 dni? (56 : 10 = 5,6 ~ 6)? Drugi nauczyciel zatrudniony od 01.09.2010 r. na podstawie mianowania złożył wypowiedzenie z pracy z dniem 30.11.2021 r. Do końca 31.08.2021 r. wykorzystał przysługujący mu urlop w wymiarze 8 tygodni (56 dni). Czy za wrzesień, październik i listopad 2021 należy mu wypłacić ekwiwalent urlopowy?
Pierwszemu nauczycielowi, z racji zatrudnienia przez okres krótszy niż trwanie zajęć w jednym roku szkolnym, należy wypłacić ekwiwalent za 6 dni (1 miesiąc * 5,6 dnia, z zaokrągleniem w górę), zgodnie z art. 64 ust. 5 zd. 2 w zw. z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) oraz art. art. 1553 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Drugiemu nauczycielowi, zatrudnionemu na czas nieokreślony na podstawie mianowania, nie przysługuje ekwiwalent, ponieważ w bieżącym roku kalendarzowym wykorzystał urlop wypoczynkowy w przysługującym wymiarze w czasie ferii (art. 64 ust. 1, art. 65 i art. 66 ust. 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy rozporządzenia o pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Rozporządzenie z dnia 28 sierpnia 2017 zmienia rozporządzenie z dnia 30 kwietnia 2013. Zmiany dotyczą m. in. tytułu, mianowicie znika z tytułu publiczne przedszkole. Z treści rozporządzenia też usunięte są informacje dotyczące przedszkoli. Czy to oznacza, iż nie dotyczy ono już całkowicie przedszkola. Jeśli tak, to na jakiej podstawie organizować pomoc w przedszkolu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ostatnio uzyskałam odpowiedź od Państwa, że nie obowiązuje regulacja zakazująca wykonania przelewu na podstawie faktury pro-forma, ponieważ taki dokument nie stanowi dokumentu księgowego. W naszej księgowości Panie mają wątpliwość czy zatem mogą wykonać przelew na poczet towaru, który dopiero placówka otrzyma po zapłaceniu pro-formy i wraz z towarem będzie dostarczona faktura, która stanowi dokument księgowy. Bardzo proszę o jasną, czytelną i jednoznaczna odpowiedź.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może przyjąć do niepublicznego przedszkola dziecko w wieku 2 lat? Czy mogą być jakieś konsekwencje takiej decyzji?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń, który w I semestrze uzyskał 5 ocen w tym 3 niedostateczne w drugim semestrze 6 ocen w tym 6 niedostatecznych, a jego frekwencja za cały rok szkolny wynosi 45,45 % powinien być na koniec roku szkolnego nieklasyfikowany, czy z mocy prawa powinien mieć wystawioną ocenę roczną niedostateczną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu integracyjnym, do którego uczęszcza 6 dzieci z orzeczeniami w tym autyzm i niepełnosprawności sprzężone, zatrudniliśmy dwoje nauczycieli wspomagających, terapeutę oraz logopedę i pomoc nauczyciela, która posiada kwalifikacje nauczycielskie. Terapeuta i logopeda prowadzą tylko terapie indywidualne. Czy w związku z powyższym możemy zatrudnić dodatkowo i rozliczyć z dotacji na kształcenie specjalne pomoc nauczyciela bez kwalifikacji nauczycielskich, ale posiadającą uprawnienia do prowadzenia zajęć tj. ruch rozwijający czy terapia jedzenia, które też są wskazane w orzeczeniu? Osoba ta prócz prowadzenia ww. terapii pomagałaby nauczycielowi w ciągu całego dnia.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe