Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został odsunięty od pracy za czynny urągające godności nauczyciela. Prokuratura orzekła niepoczytalność a komisja dyscyplinarna przywróciła nauczyciela do pracy. Nauczyciel leczy się kilka lat psychiatrycznie i przebywał na zwolnieniu lekarskim 182 dni. Telefonicznie informował, że złożył dokumenty i będzie rencistą. Szkoła wysłała informację do nauczyciela, że 8 marca powinien wziąć skierowanie ze szkoły i udać się do lekarza medycyny pracy. Nie odebrał informacji i otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie w dniu 8 marca od lekarza do 15 marca. Wiem, że ZUS nie wypłaci wynagrodzenia, a dni nieobecności w pracy są usprawiedliwione. Jak działać, aby zgodnie z przepisami rozwiązać umowę?
Zgodnie z art. 23 i 27 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania lub na podstawie umowy na czas nieokreślony ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – 270 dni. Do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres czasowej niezdolności nauczyciela do pracy.
Skoro okres 182 dni okresu zasiłkowego został wyczerpany, a nauczyciel nie otrzymał urlopu dla poratowania zdrowia lub świadczenia rehabilitacyjnego – z końcem miesiąca można rozwiązać z nim umowę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ograniczenie etatu nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor zauważył niepokojące objawy choroby u pracownika obsługi, czy może w takiej sytuacji skierować pracownika na badania do lekarza medycyny pracy? Co z pracownikiem w momencie, kiedy nie przechodzi tych badań?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka j. polskiego zatrudniona jest na umowę na czas nieokreślony w szkole podstawowej (z oddziałem gimnazjalnym). Ze względu na brak godzin chcę ją przenieść do świetlicy od 1 września 2019 r. W jaki formalny sposób należy to zrobić? Dodam, że do 22 kwietnia 2019 przebywa na urlopie macierzyńskim, od 23 kwietnia 2019 na urlopie rodzicielskim, który będzie trwał do 24 czerwca 2019 r. (resztę przejmie ojciec dziecka).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczyć nadgodziny nauczycielowi przedszkola, który tygodniowo ma 2,5 nadgodzin planowych i w dniu w którym pracuje od godz. 6.30 do 15.30 jest oddelegowany na zebranie związkowe ZNP od godz. 11.00 do 14.00 (pełni funkcję prezesa ogniska). Czy nauczyciel po zebraniu wraca do pracy i liczymy mu normalnie nadgodziny? Czy po zebraniu nauczyciel nie wraca już do pracy i zdejmujemy mu nadgodziny planowe?
- Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 10.02.2020 r. rozwiązuje umowę za porozumieniem z dniem 20.11.2020 r. Nauczyciel wykorzystał pełny urlop wypoczynkowy letni od 20.06.2020 r. do 31.08.2020 r. Czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe