Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został zatrudniony w placówce 4 września i rozpoczyna staż. Czy w planie rozwoju zawodowego ma wpisać datę rozpoczęcia stażu 4 września i czy w związku z tym przedłuża mu się okres stażu do 4 czerwca, czy kończy staż 31 maja?
Na ten temat pisaliśmy wielokrotnie, proponujemy analizę szczegółowych treści. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku, gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa wyżej, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Nauczyciel rozpoczął staż w terminie ustawowym, nie przedłuża się stażu.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności rozdział 3a.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozpoczął pracę 1 września 2021 r., bez uprawnień pedagogicznych, za zgodą organu prowadzącego. 1 września 2022 r. rozpoczął przygotowanie do zawodu nauczyciela, uzyskując uprawnienia pedagogiczne 31 stycznia 2023 r., czyli w ciągu pierwszego roku stażu. Jak długo trwa jego staż – 3 lata i 9 miesięcy, czy 2 lata i 9 miesięcy? Czy można zaliczyć mu ten rok pracy, biorąc pod uwagę, że nie miał uprawnień pedagogicznych i skrócić staż? Kiedy będzie kończył się staż tego nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor niepublicznego ośrodka rewalidacyjno - wychowawczego, nie posiadający żadnego stopnia awansu, posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć chce uzyskać stopnie awansu zawodowego. W jaki sposób powinny zostać przeprowadzone procedury awansu w sytuacji, gdy to dyrektor placówki m.in. zatwierdza plan rozwoju zawodowego, czy wniosek o rozpoczęcie stażu? Co w takiej sytuacji ze sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju? Jak formalnie przeprowadzić awans dyrektora, gdy to na nim spoczywa nadzór nad
uzyskiwaniem przez nauczycieli stopni awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodność z oryginałem może podpisać dyrektor do awansu na nauczyciela dyplomowanego czy też notariusz? Drugie pytanie kadry - jaka jest podstawa prawna na jednodniowy urlop bezpłatny dla nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie nauczyciel kontraktowy jest w trakcie odbywania stażu na stopień nauczyciela mianowanego, zatem:
- czy staż odbywa wg dotychczasowych zasad: plan rozwoju i sprawozdanie bez konieczności dokonywania zmian, czy może musi dokonać w w/w dokumentach zmian zgodnie z nowym rozporządzeniem?
-czy ocena pracy po zakończeniu stażu ma być dokonana zgodnie z nowymi kryteriami?
- czy postępowanie egzaminacyjne i dokumentacja do komisji - według nowych przepisów, czy według starych przepisów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął staż na nauczyciela dyplomowanego 01.09.2010 r. dyrektor zatwierdził plan rozwoju zawodowego, a więc zgodził się na rozpoczęcie stażu. Niestety w trakcie jego realizacji okazało się, że nauczyciel nie mógł go rozpocząć ponieważ nie upłynął wymagany przepisami rok czasu (akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego został wydany przez Burmistrza 14 października 2009 r.). W związku z powyższym jakie dokumenty powinien złożyć nauczyciel, aby móc złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne w 2014 r. Nadmieniam, że nauczycielowi wydłużył się czas odbywania stażu o rok.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe